1. Fischer.cz
  2. Chorvatsko
  3. Důležité informace

Důležité informace o Chorvatsku

Covid-19, podmínky cestování Chorvatsko

Načítám...
Chorvatsko-je-rozmanite,-jak-ukazuje-pobrezi-u-Dubrovniku.jpg

Podívejte se na důležité informace z každodenního života v Chorvatsku, které oceníte v průběhu vaší dovolené.

Státní zřízení

Chorvatsko je republikou, jejíž vyhlášení v roce 1991 zahájilo rozpad Jugoslávie. Hlavou státu je prezident spolu s předsedou vlády. Země má jednokomorový parlament volený na čtyři roky.

Administrativní členění

Správně se Chorvatsko dělí na 21 žup, jež jsou obdobou našich krajů. Ty se dále člení na okresům podobné občiny.

Úřední jazyk

Úředním jazykem v Chorvatsku je chorvatština.

Časový posun

V Chorvatsku je stejný čas jako v České republice, tedy středoevropský, včetně pravidelného přechodu na letní čas.

Měna a peníze

Chorvatskou měnou je kuna (HRK), která se dělí na 100 lip. V oběhu jsou mince v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20 a 50 lip, 1, 2, 5 a 25 kun a bankovky v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 kun. V zemi je na většině míst jako platidlo přijímáno také euro.

Komunikace

Internet

Internet je dobře dostupný ve všech větších městech i letoviscích. Wi-fi sítě jsou běžné nejen v hotelech, ale také v kavárnách a nákupních centrech. Existuje zde též řada specializovaných internetových kaváren nebo internetových koutků s počítačem v lepších hotelech.

Pošta

Poštovní úřady se vyskytují v každé větší obci, otevřeno mívají zpravidla přes týden od 7 do 19 hodin a v sobotu dopoledne. V menších městech je provozní doba kratší. Pohledy a známky zakoupíte mimo pošt také v běžných obchodech a trafikách. Zásilka dorazí do České republiky během tří až čtyř dnů.

Telefonování

GSM pokrytí je perfektní, pouze v horských oblastech může být signál slabý či místy nedostupný. Všichni lokální operátoři mají roamingové smlouvy s českými, spojení do České republiky funguje bez problému. Dovolat domů se můžete rovněž z husté sítě telefonních budek na karty, prodávaných v obchodech, trafikách nebo na poštách.

Chorvaske-hotely-jsou-dobre-vybaveny-internetem-i-telefonim-signalem.jpg

Důležitá čísla

  • Mezinárodní předvolba Chorvatska: +385
  • Integrovaný záchranný systém - hasiči, policie, záchranná služba: 112

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Radnička cesta 47/VI
10 000 Zagreb
E-mail: zagreb@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/zahreb
Telefon: +385 1 617 7246, +385 1 617 6894, +385 1 619 2105, +385 1 619 2112

Zdravotní péče

Zdravotní péče je na vyspělé evropské úrovni. Chorvatsko má s Českou republikou uzavřenou mezinárodní Smlouvu o sociálním zabezpečení. Podle ní je ošetření a neodkladná péče poskytována českým občanům jen na základě Evropského průkazu pojištěnce vystaveného příslušnou českou pojišťovnou. Nárok na zdravotní péči lze uplatnit u všech smluvních lékařů a zařízení Chorvatského úřadu zdravotního zabezpečení, jichž je v zemi valná většina. Uschovejte si veškeré zprávy od lékaře a účtenky za platby léků.

Zdravotní pojištění českých pojišťoven však nepokrývá transport a repatriaci v případě zranění či onemocnění a jiné speciální případy. Zajistěte si proto před cestou zdravotní připojištění, s jehož uzavřením vám v případě zájmu ochotně pomůžeme.

Celní předpisy

Chorvatské celní předpisy jsou zcela v souladu s normami Evropské unie, tedy i s českými. V praxi to znamená, že pro turisty při běžném pobytu neplatí žádná zvláštní omezení. Pro dovoz či vývoz je pouze nutno celně deklarovat místní a cizí měnu přesahující hodnotu 10 000 Eur.

Zboží dovážené ze států Evropské unie, nepodléhá clu. Výrobky podléhající spotřební dani, tzn. pivo, víno, líh, minerální oleje a tabákové výrobky, jsou od ní osvobozeny pouze při dodržení maximálního stanoveného množství (více na: http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/index_cs.htm).

Podrobné informace včetně informací o cestování s domácími zvířaty, najdete na stránkách Celní správy Chorvatské republiky.

Celní zákazy a omezení

Do Chorvatska je zakázáno dovážet drogy a jiné omamné látky. Dovoz léků je povolen v množství odpovídajícím osobní potřebě po dobu nejvýše jednoho měsíce, proto je vhodné vzít si s sebou příslušnou lékařskou dokumentaci.

Zvláštní povolení je třeba pro vývoz vraků lodí, objektů z nich a dalších nálezů kulturní či historické hodnoty.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Chorvatsku.)