Poloha, zátoky, hory a další geografie Istrie

Istrie je největší chorvatský poloostrov (zhruba 3 700 m2). Jeho malá, severní část patří Slovinsku – státní hranice probíhá od výběžku Terstského zálivu směrem k vísce Rupa. Na východě krátce sousedí s Přímořsko-gorskokotarskou župou, jinak ho omývá Jaderské moře.

Istrie2-geografie-Jaderske-more-u-Istrijskeho-poloostrova.jpg

Velká část povrchu Istrijského poloostrova je poměrně rovinatá, směrem k severovýchodu se zvedají kopce, které v pohoří Učka a Čičarija dosahují výšky přes 1 200 metrů. Rozdělit ho můžeme také na severní Istrii a jižní Istrii (zhruba podle spojnice letovisek Vršar a Mošćenička Draga).

Nejvyšší istrijské vrcholy

NÁZEV VÝŠKA (V M N. M.) POHOŘÍ DOSTUPNOST ZAJÍMAVOST

Vojak

1 401

Učka

Ano

Nejvyšší hora Istrie, rozhledna

Suhi Vrh

1 333

Učka

Ano

Skalnatá pole v okolí

Plas

1 285

Učka

Ne

Výhledové místo kousek pod vrcholem

Veli Planik

1 271

Čičarija

Ano

Nejvyšší bod Čičarije

Crkveni Vrh

1 101

Učka

Ano

Blízko naučné stezky Land art staza

Mocvil

1 060

Čičarija

Ne

Nad zříceninou Gradina

Při pohledu na podrobnou mapu Istrie si všimněte, že západní část jejího pobřeží, směřující do otevřeného Jadranu, je výrazně členitá, především zásluhou řady zálivů. Nejvýznamnější z nich je Limský, zvaný taktéž fjord nebo kanál. Kousek od východního pobřeží, do nějž zasahuje protáhlý záliv Raški, se táhnou ostrovy Cres a Krk. Zde již pobřeží tvoří součást Kvarnerského zálivu s důležitým přístavem Rijeka.

Kolik lidí žije na Istrii

Největšími městy Istrie jsou starobylá Pula (zhruba 60 tisíc obyvatel) a další letoviska jako Poreč, Novigrad, Rabac, Rovinj, Umag či Opatija. Hlavním správním střediskem Istrijské župy, kde celkově žije přes 200 tisíc obyvatel, je historický Pazin v srdci vnitrozemí.