Geografie Ománu

Velikost a poloha OmánuVelikost a poloha Ománu

Omán je sultanát ležící na východě Arabského poloostrova. Má rozlohu 309 500 km2, tedy zhruba stejně jako třeba Itálie. Nachází se u Ománského zálivu a Arabského moře mezi Spojenými arabskými emiráty, Saúdskou Arábií a Jemenem. Hlavní město Maskat je díky své poloze také přístavem.

Většinu Ománu pokrývá Arabská poušť poušť (Rub Al Khali), romantický nádech jí však dodávají oázy, jezírka a vodopády. V Ománu byste marně hledali nějakou řeku, pouze po období dešťů protéká dočasnými vodními koryty (vádí) voda. Nejvyšší bod Džabal aš-Šám (Sluneční hora) v pohoří Al Hadžar dosahuje 2 980 m n. m.

Obyvatelstvo Ománu

Celkem na území Ománu žije 4,8 milionů obyvatel. Většinu tvoří Arabové, největší skupinu přistěhovalců Indové. Nejvíce osídlen je sever a východ země, kde se nachází i hlavní metropole Maskat, pouštní oblasti jsou v podstatě neobydlené.

Ekonomika Ománu

Již v minulosti byl Omán důležitou obchodní křižovatkou. Hlavní oporu ománského hospodářství tvoří těžba a zpracování ropy a zemního plynu. V současné době stoupá produkce zemního plynu, zatímco těžba ropy klesá. Omán proto začal posilovat i jiná než ropná odvětví, nabízí možnosti pro zahraniční investory, prohlubuje znalosti místní pracovní síle, snaží se o větší potravinovou soběstačnost. Omán je díky své poloze také důležitým uzlem námořní dopravy a vybudoval významný přístav Duqm.

Nezaměstnanost v Ománu se pohybuje okolo 2,4 %. Ekonomická síla a stabilita země je však důvodem k tomu, že národní měna ománský rijál patří k nejsilnějším na světě.