Geografie Rhodosu

Rhodos je největší ze skupiny řeckých ostrovů Dodekanés - „Dvanáct ostrovů“. Patří do ní téměř stovka ostrovů, jejichž rozloha je dohromady více než 2 700 čtverečních kilometrů. Trvale osídleno je okolo 20 ostrovů.

Jak velký je Rhodos?

Rhodos od severovýchodu na jihozápad měří 78 kilometrů, v nejširším místě 38 kilometrů. Se svou rozlohou cca 1 400 čtverečních kilometrů je po Krétě, Euboii a Lesbu čtvrtým největším řeckým ostrovem.

Poloha ostrova Rhodos

Rhodos se nachází asi 20 kilometrů od maloasijské pevniny a za jasných dnů z něj bývá vidět i na turecké pobřeží. K blízkým větším ostrovům v okolí se řadí Karpathos na jihozápadě a Symi, Kos, Tilos a Nisyros na severozápadě.

Recko-6-Rhodos-Pohled-na-krajinu-Rhodosu-a-mesto-Lindos.jpg

Typická krajina a povrch Rhodosu

Východní pobřeží Rhodosu tvoří nížiny i pahorkatiny, západní pobřeží strmé skály. Nejvyšší hora Atáviros měří 1 215 metrů a je téměř bez vegetace. Naproti tomu 798 metrů vysokou horu Profitis Ilias, ležící dále na severu, porůstají husté lesy.

Dolní toky řek s širokými vodními řečišti plnými oblázků v letních měsících vysychají. Moře kolem ostrova má hloubku pouze 50 metrů, po třech kilometrech však prudce klesá a v Rhodském příkopu dosahuje úctyhodné hloubky 4 453 metrů.

Obyvatelstvo Rhodosu

Metropolí ostrova a zároveň celé provincie Dodekanessos je město Rhodos s 60 000 obyvateli. Z dalších 46 menších měst a vesnic je za nejmalebnější považováno městečko Lindos.

Řekové, kterých na Rhodu žije na 150 000, jsou hrdí, srdeční, přátelští a výborní hostitelé. Neradi odmítají jakoukoliv žádost. Jako odpověď často uslyšíte „avrio“ – „zítra“, někdy také „methavrio“ – „pozítří“. V Řecku se nespěchá, častá fráze zní „siga“, tedy „pomalu“.