Geografie Djerby

Rozloha a poloha Djerby

Djerba je největší z tuniských ostrovů a zároveň největší severoafrický ostrov. Na mapě ji najdeme na jihu Gabeského zálivu. Na jihovýchodě ji s pevninou spojuje Římská cesta, jejíž základy přetrvaly tisíce let. Na ostrov se dá dostat také trajektem z přístavu Ajim a samozřejmě letecky z mezinárodního letiště Djerba-Zarzis. Rozloha ostrova činí asi 514 kilometrů čtverečních, což zhruba odpovídá ploše Prahy.

Pobřeží a povrch Djerby

Pobřeží Djerby je velmi mělké, hloubky přesahující dvě desítky metrů jsou až 20 kilometrů od břehu. Ostrov tak měl přirozenou ochranu před náhlým vpádem lodí. Djerba je téměř plochá, i Nizozemsko by se oproti ní dalo považovat za hornatou zemi. Její nejvyšší „vrchol“ dosahuje pouhých 54 metrů.

Obyvatelstvo a ekonomika ostrova Djerba

Obyvatelé Djerby jsou velice příjemní, přátelští a pohostinní. Jedině na Djerbě se můžete setkat s jazykem původních obyvatel Berberů. Kromě toho zde v poklidu žijí vedle sebe muslimové, křesťané a židé.  Hlavní město Houmt Souk má asi 70 tisíc obyvatel, dalšími významnějšími městy jsou Midoun, Agir, Guellala nebo Ajim.

djerba-Krasne-pobrezi-tuniskeho-ostrova-Djerba.jpg

Ekonomika Djerby

Djerba trpí nedostatkem vody a to se odráží také v jejím hospodářství. Voda se sem dostává potrubním systémem, který vede přes Římskou cestu. Na Djerbě se daří olivám, z nichž se vyrábí olivový olej, dále se pěstují citrusy, datle, mandle, rajčata a obiloviny. Důležitý je také rybolov a chov ovcí.

Produkce však potřebám obyvatelstva nepostačuje, proto se více než 40 % potravin dováží ze zahraničí. Pro Tunisko, a Djerbu samozřejmě také, jsou velmi důležité příjmy z cestovního ruchu, které tvoří přes 50 % hrubého domácího produktu.