1. Fischer.cz
  2. Antigua a Barbuda
  3. Důležité informace

Důležité informace Antigua a Barbuda

Nejdulezitejsi-informace-z-Antigue-a-Barbudy-zni,-ze-tam-je-proklate-krasne.jpg

Antigua a Barbuda patří k nejexotičtějším destinacím, kam se během letní dovolené můžete dostat. Pár důležitých informací se proto bude jistě hodit.

Státní zřízení

Antigua a Barbuda je konstituční monarchií a členem Commonwealthu, formálně zde vládne britská královna zastoupená generálním guvernérem.

Administrativní členění

Správně je území rozděleno na šest okrsků, z nichž největší je Saint John´s, na jehož území se nachází stejnojmenné hlavní město. Ostrovy Barbuda a Redonda mají status samostatných dependencí. 

Úřední jazyk

Úředním jazykem státu Antigua a Barbuda je angličtina.

Časový posun

Posun ostrovů Antigua a Barbuda je mínus pět hodin vůči našemu zimnímu času a mínus šest hodin vzhledem k letnímu času. V praxi to znamená, že když je u nás například 20 hodin, na Antigue je teprve 15 hodin. Během letního času se rozdíl prohlubuje a na Barbudě mají 14 hodin.

  • Během zimního času: Antigua - 5 hodin
  • Během letního času: Antigua - 6 hodin

Měna a peníze

Peněžní jednotkou je východokaribský dolar (ECS), jenž se dělí na 100 centů. Není však problém zaplatit i americkými dolary. V oběhu jsou bankovky v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50 a 100 východokaribských dolarů a mince 1, 2, 5, 10, 25 centů a jeden dolar.

Ke směně peněz využijte banky ve městech, případně v turistických resortech.

Komunikace

Internet

Pokrytí internetem je vcelku uspokojivé. Ve větších hotelech jsou obvyklé i bezdrátové sítě, ve městech též fungují internetové kavárny a přípojné body.

Pošta

Poštovní úřady jsou otevřeny denně mimo víkendy. Dopis se do České republiky dostane maximálně do čtrnácti dnů.

Telefonování

GSM pokrytí všech turisticky vyhledávaných lokalit na ostrovech je dostatečné, roaming funguje bez obtíží.

Důležitá čísla

Ambulance: 999/911 0251
Hasiči: 999/911 0044
Policie: 999/911 0125

Kontakty na úřady

Antigua a Barbuda – Honorární konzulát Saint John´s

POZOR! Činnost HK pozastavena. Diplomatickou působnost pro Antigua a Barbuda má Stálá mise ČR při OSN v New Yorku a konzulární působnost má GK New York.

Web: www.mzv.cz/newyork

Zdravotní péče

Na ostrovech je v provozu pouze státní nemocnice nevalné úrovně a vyspělejší soukromá klinika Adlin. Ta požaduje před ošetřením zálohu 4 000 britských liber a nevrací přeplatky. Klinika akceptuje zdravotní pojištění sjednané zejména u velkých britských a amerických společností. V případě zájmu jsme připraveni vám s uzavřením pojištění pomoci.

Do zavazadla si nezapomeňte přibalit lékárničku kvalitně vybavenou léky proti zvracení, průjmu, nachlazení, horečce, zánětu a alergickým reakcím. Oceníte i repelent a přípravek zklidňující hmyzí štípnutí.

Celní předpisy

Běžné věci osobní potřeby lze do země přivézt bezcelně. Výslovně je zakázán dovoz oblečení připomínajícího vojenské uniformy či armádního kamuflážního ošacení.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Antigue.)