Podnebí a počasí Dalmácie? Teplo od května do konce září

Vzhledem ke značné rozmanitosti pobřeží, množství ostrovů a rozdílům ve vzhledu krajiny se počasí na různých místech Dalmácie může značně lišit. Obecně ho však lze definovat následovně: typicky subtropické středomořské podnebí přináší až 250 slunečních dnů v roce a umožňuje koupání od konce dubna často až do druhé poloviny října.

podnebi-a-pocasi.jpg

Slunečné léto v Dalmácii

Největší horko a zároveň i největší sucho panuje v Dalmácii v červenci a v srpnu, kdy teploty nezřídka překonávají hranici k 35 °C. Ovšem již v červnu může ručička teploměru ukázat na 28 °C a teplota Jadranu zvát k osvěžení svými 21 stupni. Žhavé léto zmírňuje pobřežní vítr, který rozpálený vzduch mírně ochlazuje.

Příjemné jaro a podzim v Dalmácii

Teplé klima očekávejte nad dalmatskou pevninou a ostrovy také během pozdního jara (konec dubna, květen) a babího léta (přelom září a října). Sluníčko vzduch vyhřeje na pohodových 25 °C, což svádí k výletům do přírody i za památkami.

Zima v Dalmácii

Vítr, bouřky, déšť a nízké teploty charakterizují zimní periodu v Dalmácii od začátku listopadu do března. Ve vyšších polohách (nad 1 000 metrů) dalmatských hor se objevuje sníh a rtuť leckdy klesá až pod bod mrazu.

Průměrné teploty v Dalmácii (ve stínu, v °C)

Pocasi-N-Dalmacie-vzduch.jpg

Průměrné srážky v Dalmácii (v mm)

Pocasi-N-Dalmacie-srazky.jpg

Průměrné teploty mořské vody v Dalmácii (v °C)

Pocasi-N-Dalmacie-more.jpg