Luxor

Lokalita: Egypt Egypt - Hurghada Luxor
Typ: Město

Náš názor

Luxor, největší světové muzeum pod otevřeným nebem

Závan skutečné historie. Nejstarší egyptské město. Nejvýznamnější turistická atrakce Egypta. To všechno a ještě mnohem více je Luxor. Vzhledem k víře v posmrtný život se tady zachovaly nejdůležitější pamětihodnosti starých egyptských říší jako Údolí králů a Údolí královen, zádušní chrám královny Hatšepsut či skvostný chrámový komplex Karnak.

Luxor (kolem půl miliónu obyvatel) se rozkládá v Horním Egyptě na řece Nilu mezi městy Qena a Al Deir. Na obě strany se od něj táhne písečná poušť, ukončená na východě po 170 kilometrech (vzdušnou čarou) Rudým mořem. Do Hurghady to je 280 kilometrů, do letoviska Marsa Alam zhruba 350 kilometrů. O významu Luxoru svědčí i to, že sem vede rychlostí silnice ze 750 kilometrů vzdálené Káhiry, železniční trať a je zde v provozu mezinárodní letiště.

Luxor, Veset, Théby, jedna lokalita plná zázraků

V letech 2100 až 750 př. n. l. byl starověký Veset (či Théby, jak místu říkali Řekové) nejslavnějším městem celé země. Na druhé, západní straně Nilu (plavba po něm je opravdu úchvatná) se nacházela thébská nekropole („město mrtvých“), zvaná též západní Théby.

K dalším lákadlům Luxoru patří Alabastrová dílna, Memnonovy kolosy, chrámy Sethiho I. a v Madinat Hábú, Ramesseum, Dér el-Bahrí nebo Dér el-Medína. Prohlédnout si můžete i Luxorské muzeum, Institut papyru či Muzeum mumifikace.

  • Neváhejte tedy a navštivte Luxor v dosahu Hurghady.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím