1. Fischer.cz
  2. USA
  3. Florida
  4. Důležité informace

Důležité informace o Floridě

Casovy-posun-na-Floride-dospite.jpg

Hrst nejdůležitějších informací o Floridě, které se vám mohou kdykoliv hodit.

Státní zřízení

Florida je federačním státem USA. V čele stojí guvernér podřízený centrální vládě ve Washingtonu. V parlamentu je obvykle zastoupena dvěma senátory.

Administrativní členění

Florida je správně rozdělena na 67 okresů.

Časový posun

Rozdíl mezi Českou republikou a východním pobřežím USA je mínus šest hodin během zimního času, mínus sedm hodin během letního času. Jestliže u nás máme například 16 hodin, na Floridě mají 10 hodin dopoledne. V létě, kdy ve střední Evropě běží letní čas, se rozdíl zvětšuje a na Floridě je teprve 9 hodin ráno.

  • Během zimního času: Florida - 6 hodin
  • Během letního času: Florida - 7 hodin

Úřední jazyk

Úředním jazykem v USA je angličtina.

Měna a peníze

Peněžní jednotkou je americký dolar (USD) dále dělený na 100 centů. V oběhu jsou bankovky v nominálních hodnotách 1, 5, 10, 20, 50 a 100 USD, mince 1, 5, 10, 25 a 50 centů a 1 dolar. Kurz se v roce 2014 pohyboval v rozmezí 19,80 až 22,50 Kč za 1 USD.

Komunikace

Internet

USA je telekomunikační velmoc s největším konkurenčním prostředím na světě, proto jsou internetové i GSM telefonní sítě na Floridě opravdu vynikající. Vysokorychlostní internet a Wi-fi je standardem v každém větším obchodním centru a existuje i množství internetových kaváren a koutků. Hotely a turistické oblasti jsou bezdrátovým internetem pokryty téměř kompletně.

Pošta

Poštovní řetězec je tu poměrně rozsáhlý, úřady jsou obvykle otevřeny ve všední dny mezi 9 a 17 hodinou a v sobotu dopoledne. Běžný dopis nebo pohled putuje do České republiky maximálně 14 dní.

Telefonování

GSM signál vypadává snad jen uprostřed bažin Everglades, roaming funguje perfektně. Ve městech je k dispozici rozsáhlá síť telefonních budek. 

Na-Floride-toho-zazijete-spoustu,-vzdy-je-o-cem-povidat-nebo-psat.jpg

Důležitá čísla

  • Integrovaný záchranný systém - policie, hasiči,
    záchranná služba: 911

Kontakty na úřady

Honorární konzulát Orlando

8814 Bay Harbour Blvd.
Orlando, Florida
FL 32836
E-mail: orlando@honorary.mzv.cz
Telefon: 001 407 575 0908

Zdravotní péče

Zdravotní péče v USA je asi nejkvalitnější na světě, avšak pro turistu i velmi nákladná. Doporučuje se proto cestovní pojištění s minimálním krytím 50 000 USD. Ošetření je vesměs nutno platit okamžitě na místě!

Z těchto důvodů není k zahození kvalitně vybavená lékárnička s léky proti průjmu a zvracení, horečce nebo nachlazení, zánětu a alergickým reakcím. Hodí se též repelent a přípravek zklidňující štípnutí bodavým hmyzem.

Celní předpisy

Turisticky lze do země bezcelně dovézt 1 litr alkoholu, kartón cigaret, 100 doutníků a dárky do hodnoty 100 USD. Při dlouhodobějších pobytech je tento limit vyšší, až 800 dolarů. Finanční hotovost nad 10 000 USD musí být celně deklarována.

Přísně regulován je zvláště dovoz potravin a zemědělských produktů, primárně je povoleno dovážet jen suché potraviny. Veškeré poživatiny musí být uvedeny ve formuláři na letišti. Zákaz platí pro dovoz rostlin a semen bez povolení.