1. Fischer.cz
  2. Bahamy
  3. Bahamy
  4. Důležité informace

Důležité informace o Bahamách

Bahamy-a-jejich-lakadla.jpg

Podívejte se, jaký je na Bahamách časový posun, měna, zdravotní péče, jaké zde platí celní předpisy a další náležitosti.

Státní zřízení

The Commonwealth of The Bahamas čili Bahamské společenství je formálně konstituční monarchií pod vládou britské královny zastoupenou generálním guvernérem.

Administrativní členění

Bahamské ostrovy jsou rozděleny do 31 okrsků, z nichž největší je North Andros. Hlavním městem je Nassau.

Úřední jazyk

Úředním jazykem Bahamského společenství je angličtina.

Časový posun

Na Bahamách činí časový posun přijatelných mínus pět hodin vůči středoevropskému zimnímu času, mínus šest hodin vůči času letnímu. Jestliže je u nás kupříkladu 14 hodin, na Bahamách mají 9 hodin ráno a den tam začíná. V létě, kdy nám vládne letní čas, se rozdíl prohlubuje a na Bahamách je teprve 8 hodin.

  • Během zimního času: Bahamy - 5 hodin
  • Během letního času: Bahamy - 6 hodin

Měna a peníze

Peněžní jednotkou je bahamský dolar (BSD) dělený na sto centů. Paralelně s ním zde však běžně obíhá i americký dolar, kterým také kdekoliv zaplatíte. Vzájemný směnný kurz obou měn je 1:1.

V průběhu roku 2014 se kurz vůči koruně pohyboval v intervalu 19 až 23 Kč za 1 BSD. V oběhu jsou bankovky v hodnotách ½, 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100 BSD a mince 1, 5, 10, 15 a 20 centů.

Komunikace

Internet

Internet je dostupný na větších bahamských ostrovech velmi dobře. Naleznete zde i celou řadu internetových kaváren, turistická centra a hotely obvykle mají i bezplatnou bezdrátovou síť.

Pošta

Poštovní úřady najdete zejména ve větších městech a turistických letoviscích. Standardně bývají otevřeny ve všední dny mezi 10 až 16 hodinou. Zásilka do České republiky putuje přibližně dva týdny.

Telefonování

Pokrytí hlavních ostrovů GSM signálem je slušné, roaming funguje bez problémů. Největším a nejrozšířenějším operátorem je Bahamas Telecommunications Company.

Uzijte-si-dovolenou-na-Bahamach-v-klidu-a-pohode.jpg

Důležitá čísla

  • Mezinárodní předvolba: +1242
  • Integrovaný záchranný systém: 911

Kontakty na úřady

Velvyslanectví Havana

Ave. Kohly, No. 259, e/ 41 y 43
Nuevo Vedado
CP 10600 La Habana
E-mail: havana@embassy.mzv.cz
Telefon: +537/883 3201, 883 3467
Web: www.mzv.cz/havana

Zdravotní péče

Zdravotní péče je díky náročnější turistické klientele na státních i v soukromých klinikách na vysoké úrovni. Ošetření je nutno neprodleně hradit na místě, proto je vhodné mít uzavřené zdravotní pojištění u některé ze světově renomovaných institucí.

Případným komplikacím můžete předejít, pokud si s sebou pro všechny případy přivezete léky proti horečce nebo nachlazení, průjmu a zvracení, zánětům a alergickým reakcím. Hodí se i repelent a přípravek zmírňující hmyzí bodnutí.

Celní předpisy

Pro Bahamy platí běžná dovozní omezení. Do země lze přivézt 200 cigaret, 50 doutníků, libru tabáku, 250 decilitrů alkoholu, běžné předměty denní potřeby a turistickou elektroniku. Jiná omezení nejsou známa.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Bahamách.)