1. Fischer.cz
  2. Bulharsko
  3. Praktické informace

Praktické informace před dovolenou v Bulharsku

Bulharsko-Tusite,-co-ukryva-bulharske-pobrezi.jpg

Přečtěte si několik praktických rad, které využijete v průběhu své dovolené v Bulharsku. Tušíte například, jak kvalitní voda teče z bulharských kohoutků?

Elektrický proud

Napětí v bulharské elektrické síti je 220 V, 50 Hz. Zásuvky jsou stejné jako u nás, problém s adaptéry není třeba řešit.

Voda

Voda z vodovodní sítě je nezávadná, přesto raději konzumujte vodu balenou. Kvalitní pitnou vodu koupíte v každém obchodě s potravinami a supermarketu.

Bezpečnost a kriminalita

Bezpečnostní situace v Bulharsku je stabilní, v zemi je nepatrně vyšší kriminalita než v České republice. Doporučujeme nenosit na pláž cenné věci. Veškeré doklady, šperky a finanční prostředky si raději uložte do trezoru, který bývá přímo na pokoji, nebo si jej můžete za poplatek pronajmout na recepci hotelu.

Jestliže se vaše zavazadlo v průběhu přepravy poškodí, je nutné kontaktovat leteckou společnost a škodu nahlásit nejpozději do 7 dnů. Pokud tak neučiníte, náhradu škody nedostanete.

Opalování

Nepodceňujte bulharské sluníčko. Dodržujte pitný režim, přes poledne se raději zdržujte ve stínu, používejte dobrý opalovací krém, sluneční brýle s UV filtrem a pokrývku hlavy. Dvojnásob to platí v prvních dnech vašeho pobytu a pokud máte citlivou pokožku. S opalováním „nahoře bez“ nemají Bulhaři příliš velký problém na plážích v turistických střediscích ani mimo ně.

Jazyk

Národním jazykem je bulharština. V turistických oblastech se běžně domluvíte anglicky, německy, rusky i francouzsky. Zvláštností je vyjadřování souhlasu a nesouhlasu pomocí gest – Bulhaři dávají najevo nesouhlas přitakáním a naopak.