×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
  1. Černá Hora
  2. Černá Hora
  3. Místa
  4. Durmitor

Durmitor

Lokalita: Černá Hora Černá Hora Durmitor
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Národní park Durmitor

NP Durmitor z velké části kopíruje hranice pohoří stejného jména. Zahrnuje vysoké hory alpského vzezření, hluboké říční kaňony, ledovcová plesa (jako Crno jezero) a výhledy takřka nepopsatelné krásy. Zdejší liduprázdná krajina s několika pasteveckými osadami je skutečným rájem pro všechny romantiky a především milovníky pohodové vysokohorské turistiky.

Durmitor se vypíná v severozápadní části Černé Hory a zasahuje až za hranice Bosny a Hercegoviny. Na jihu na něj navazuje pohoří Sinjajevina, na západě Volujak, na severu Ljubišnja a na východě Bjelasica (s NP Biogradska Gora). Jeho nejvyšším bodem je Bobotov kuk (2 523 m n. m.).

Div techniky přes řeku Taru

Národní park Durmitor zabírá plochu 390 kilometrů čtverečních. Jeho správním střediskem je městečko Žabljak, centrum zimních sportů. Vyhlášen byl v roce 1952, na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO se dostal roku 1980. Má zajímavý, nepravidelný tvar: západní části dominují vysoké a holé vápencové štíty, úzká východní část se táhne podél kaňonu řeky Tara.

S průměrnou hloubkou 1 100 metrů je kaňon nejhlubším v Evropě. U osady Budečevica jej silnice do Podgorice překonává Djurdjevićovým mostem s pěti oblouky a výškou až 172 metrů nad hladinou řeky. Zprovozněn byl roku 1940 podle návrhu Mijata Trojanoviće a stal se tehdy největším železobetonovým obloukovým mostem na starém kontinentu.

Podobná místa

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím