Důležité informace o Černé Hoře

Vychutnejte-si-v-klidu-a-bez-starosti-dovolenou-v-Cerne-Hore.jpg

Přečtěte si následující důležité informace a buďte připraveni na sebemenší záludnosti, které se mohou vyskytnout během vaší dovolené v Černé Hoře.

Státní zřízení

Černá Hora je parlamentní republikou v čele s prezidentem a předsedou vlády. Parlament, volený na čtyřleté funkční období, je jednokomorový.

Administrativní členění

Z hlediska samosprávy je země členěna na 10 žup, které jsou obdobou našich krajů, a na 21 občin, podobných našim okresům. Hlavním městem je Podgorica.

Časový posun

Černá Hora se nachází ve stejném pásmu středoevropského času jako Česká republika. Hodinky tady posouvat nemusíte, jedinou výjimkou je pravidelné nastavení letního času.

Úřední jazyk

Úředním jazykem v Černé Hoře je černohorština.

Měna a peníze

Ačkoliv zatím není Černá Hora součástí Eurozóny, oficiálním platidlem je zde euro, které se dále dělí na 100 centů. Obíhají tu standardní bankovky a mince v nominálních hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 € u bankovek a 1 euro, 2 eura, 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů u mincí.

Komunikace

Internet

Připojení k internetu je v Černé Hoře na celkem solidní úrovni. Ve všech větších městech jsou v provozu internetové kavárny, časté jsou i bezplatné wi-fi sítě v hotelích a turistických letoviscích. Problémy bývají jen v odlehlých horských oblastech.

Pošta

Poštovní pobočky jsou v každém větším městě. Jejich otevírací doba je zpravidla od 8 do 21 hodin a pošta do České republiky z nich dorazí zpravidla do 5 dnů. Můžete v nich zakoupit pohledy i známky, které jsou k dostání i v běžných obchodech.

Telefonování

Pokrytí signálem GSM je na běžné evropské úrovni a zastoupení tady mají i nadnárodní operátoři. Roamingové služby fungují bez problému, jen vysoko v horách může být signál místy slabý.

Důležitá čísla

Jednim-ze-symbolu-Cerne-Hory-je-Boka-Kotorska.jpg
  • Mezinárodní předvolba Černé Hory: +382
  • Integrovaný záchranný systém - hasiči, policie, záchranná služba: 112

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Bělehradě

Bulevar kralja Aleksandra 22
110 00 Belgrade
E-mail: belgrade@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/podgorica
Telefon: +381 11 333 6200

Konzulární kancelář České republiky v Podgorici

Partizanski put 6A - Tološi
81 000 Podgorica
E-mail: podgorica@embassy.mzv.cz
Telefon: + 382 (0) 20 281 103

Zdravotní péče

Zdravotní péče v Černé Hoře splňuje evropské standardy. Česká republika má s Černou Horou uzavřenou Mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení, podle níž je našim občanům poskytována bezplatná akutní péče ve státních zařízeních. Stačí prokázat se formulářem, který si lze před cestou vyzvednout u své zdravotní pojišťovny.

Tato smlouva však nekryje následnou péči, převoz a repatriaci v případě vážnějšího zranění. Doporučujeme proto uzavřít i běžné cestovní zdravotní připojištění.

Celní předpisy

Do Černé Hory platí zákaz dovozu potravin. Výjimku tvoří potraviny k okamžité spotřebě, sušené a diabetické. Jedna osoba starší 18 let smí bezcelně dovézt:

  • 100 doutníků či 50 cigár, 200 kusů cigaret a 250 gramů tabáku
  • 50 gramů parfémů nebo 0,25 litru toaletní vody
  • 2 litry vína a 1 litr tvrdého alkoholu
  • 5 kilogramů čerstvého ovoce a zeleniny kromě brambor
  • 1 kilogram sušeného ovoce, zeleniny a hub, kávy, kakaa, koření a čaje
  • 1 kilogram ostatních zabalených potravin pro přímou spotřebu, které nevyžadují zvláštní tepelný režim a jsou v originálním balení
  • 5 litrů balené vody

Je výslovně zakázán dovoz omamných a psychotropních látek a jedů, nelze dovážet ani léky v množství převyšujícím šestiměsíční potřebu.

Na hranicích Černé Hory většinou není třeba prokazovat dostatek finančních prostředků pro pobyt, byť je dle zákona cizinec povinen disponovat za účelem pobytu minimálně 50 eury na den.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Černé Hoře.)