Praktické informace Černá Hora

Uzijte-si-krasu-Cerne-Hory-v-klidu-a-pohode.jpg

Existuje něco, co by vás mohlo během dovolené v Černé Hoře zaskočit? Přečtěte si následující řádky o tamní bezpečnostní situaci, pitné vodě, elektřině a dozvíte se vše potřebné.

Elektrický proud

V černohorské elektrické síti teče standardní evropské napětí 220 V / 50 Hz. I zásuvky jsou totožné jako v České republice, není tedy nutný adaptér, ani měnič.

Voda

Voda v Černé Hoře je deklarována jako pitná, avšak turisté si často stěžují na její kvalitu. Bývá vápenatá a chuťově nepříliš dobrá. Balená voda je k dostání téměř ve všech obchodech a pouličních stáncích.

Bezpečnost a kriminalita

Bezpečnostní situace v Černé Hoře je obecně považována za dobrou a srovnatelnou s ostatními turisticky vyhledávanými zeměmi bývalé Jugoslávie. Během letní sezóny jsou zaznamenávány obvyklé drobné krádeže, proto si vždy hlídejte hotovost, cestovní doklady, platební karty a příruční zavazadla.

Opalování

Kdo by nechtěl přijet z dovolené krásně opálený? Abychom se vrátili se zlatavě opálenou pokožkou, musíme vědět, jak na to a jak se vyvarovat spálenin od sluníčka. Opalování u moře má totiž jiná pravidla než u nás doma. Základem je přibalit si do cestovního zavazadla voděodolný opalovací krém s co nejvyšším ochranným faktorem, alespoň 30 až 50, a používat ho i ve stínu.

Bezpečnému opalování napomůže i to, že zhruba tři týdny před odjezdem k moři začnete brát tablety beta karotenu, který zvyšuje odolnost pokožky. Pokud je to možné, přivykejte pokožku na sluníčko postupně. Opalovací krémy je třeba nanášet asi půl hodinu před odchodem na pláž a po 2 až 3 hodinách jeho aplikaci opakovat. Samozřejmostí by měla být pokrývka hlavy a také ochrana zraku používáním tmavých slunečních brýlí s kvalitním UV filtrem.