Doprava v Dominikánské republice

Metro

V hlavním městě Santo Domingo jezdí metro. Linka sever-jih měří 15 km a má celkem 16 stanic, trasa západ-východ (linka A2) má 14 stanic. Začíná na devátém kilometru dálnice Autopista Duarte a vede až na začátek mostu Puente Francisco del Rosario Sánchez. Současně existuje efektivní a bezpečná podpůrná navazující veřejná doprava provozovaná a řízená Fondem rozvoje pozemní dopravy (FONDET).

DominikanskaRep-Na-lodi-se-muzete-projet-napriklad-v-ramci-karibskeho-dobrodruzstvi.jpg

Taxi

Stanoviště taxi najdete v každém přístavu, na letištích a v podstatě i ve všech hotelech. Seriózní taxislužbu poznáte podle vozů označených nápisem „Taxi turistico“ a identifikačním číslem na dveřích vozů.

Autobusy

Po ostrově je v provozu síť autobusových linek. Trasy vedou napříč velkými městy v pravidelných intervalech, za jízdné se platí fixní částka. Můžete využít také minibusy guagua. Zastavují na mávnutí a jsou o něco levnější.

Pronájem automobilů

V Dominikánské republice nedoporučujeme z bezpečnostních důvodů pronájem aut bez řidiče, zejména kvůli špatnému stavu některých silnic a chaotickému provozu. Autopůjčovny najdete na všech letištích. Abyste si mohli vůz půjčit, musíte být starší 25 let.

Ke smlouvě budete potřebovat kreditní kartu a řidičský průkaz (nemusí být mezinárodní, stačí ze země původu). Vzhledem ke stavu vozovek, chybějícím ukazatelům na mnoha místech a především kvůli místním poměrům a pravidlům v řízení vám ale půjčení auta nedoporučujeme.

Dopravní předpisy

V Dominikánské republice se jezdí vpravo. Doporučujeme jezdit velmi opatrně, protože Dominikánci se rozhodně neřadí k zodpovědným řidičům. Na silnicích 1. třídy je nejvyšší povolená rychlost 100 km/h, všude jinde 80 km/h. Většina dopravních značek je Evropanům srozumitelná.