1. Fischer.cz
 2. Egypt
 3. Důležité informace

Důležité informace o Egyptě
 

Covid-19, podmínky cestování Egypt

V Egyptě narazíte i při běžných činnostech jako stravování, telefonování nebo lékařské ošetření na řadu odlišností. Nenechte se proto zaskočit a přečtěte si vše důležité, co před svou dovolenou potřebujete vědět.

Státní zřízení

Egyptská arabská republika vznikla v roce 1922 vyhlášením nezávislosti na Velké Británii. Z hlediska hospodářství se však stále ještě jedná o rozvojovou zemi. Nezaměstnaných je okolo 20 %, inflace se drží pod 10% hranicí.

Hlavní zdroj egyptských příjmů jsou poplatky za využívání Suezského průplavu, cestovní ruch, vývoz ropy a převod finančních prostředků Egypťanů žijících v zahraničí příbuzným. Průmysl se soustřeďuje na potravinářství a textil. V Helwanu, jižně od Káhiry, se zpracovává železná ruda ve velkých železárnách a ocelárnách.

Administrativní členění

Egypt-Egypt-je-na-turisticky-ruch-plne-vybaven.jpg

Egypt, zhruba 13krát větší a 8krát lidnatější než Česká republika, je rozdělen na 27 guvernorátů. Nejrozsáhlejší z nich je saharský Al-Vádí al Gadíd, nejvíce obyvatel má hlavní město Káhira.

Časový posun

V Egyptě je o hodinu více než v České republice. Někdy je čas stejný, záleží na datu změny letního času na zimní v České republice a v Egyptě, kde letní čas opět platí od roku 2014.

 • Během zimního času: Egypt + 1 hodina
 • Během letního času: Egypt + 1 hodina

Měna a peníze

Používanou měnou je egyptská libra (1 LE = 100 piastrů). Oproti České republice je v Egyptě celkem levně, někdy dokonce stačí i pár korun na den. Nejdražší jsou turistické atrakce jako prohlídka pyramid, která vás přijde asi na 90 egyptských liber.

Směnárny

Směnárny fungují u recepcí většiny hotelů. Kurzy jsou trochu vyšší než v bankách. Rozdíly se při přepočtu na české koruny liší o 20 až 30 haléřů. Nedoporučujeme vyměňovat peníze na hotelových recepcích, kde není hotelová směnárna. Nikdo totiž nezaručí, že recepční smění peníze za výhodných podmínek. Obvyklá otevírací doba je od 8:30 do 14:00 hodin a od 18:00 do 21:00 hodin celý týden kromě pátku a soboty.

Banky

Většina egyptských bank má pobočky u známých mezinárodních ústavů jako Barclays a Citibank. Banku navštivte ihned po otevření, vyhnete se davům a byrokracii. Obvyklá úřední doba bank je od neděle do čtvrtka od 8:30 do 14:00 hodin. V Egyptě není nikde možné směnit české koruny.

Orientační ceny ubytování a stravování

Ceny v egyptských hotelích a restauracích se pochopitelně odvíjejí od jejich kvality. Turisté se nejčastěji stravují v husté síti bister a restaurací, kde cena jídla pro čtyři osoby nepřesáhne 500 Kč. Naprosto běžné je ponechání spropitného neboli bakšiše.

Komunikace

Internet

Na internet se dostanete v mnoha internetových kavárnách po celém Egyptě. Internetové připojení má i řada hotelů (většinou za poplatek). Bezdrátové připojení bývá k dispozici i v kavárnách a restauracích ve všech velkých egyptských městech a turistických střediscích.

Pošta

Poštovní úřady jsou označeny černým nápisem Post Office na žlutém pozadí a otevírají od soboty do čtvrtka od 8.00 do 15.00 hodin. Poštovní schránky pro letecké zásilky do ciziny jsou modré, pro vnitrozemí červené. Poštu můžete nechávat i na recepci svého hotelu(doporučujeme).

Telefonování

Ve větších městech a turistických centrech je v provozu hustá síť telefonních automatů na karty, které jsou k dostání na poště, na telekomunikačním úřadě a ve většině obchodů a supermarketů. Nejpoužívanější jsou karty společnosti Menatel, karta v hodnotě 15 LE vystačí na cca 3 minuty hovoru do ČR.

Volat přímo z hotelu není výhodné. Některé hotely dovolují volání z centrály, většinou někde u recepce, jiné nabízí přímé volání z hotelových pokojů.

Pro mezinárodní hovory je nutné použít předvolbu: Česká republika +420 a volané číslo, Slovenská republika +421. Telefonovat vlastním mobilním telefonem lze na základě roamingu. Přesné informace o aktuálních cenách získáte přímo u svého mobilního operátora.

Důležitá čísla

Egypt-Recepce-a-lobby-egyptskych-hotelu,-misto,-kde-najdete-internet,-telefon-i-postovni-schranku.jpg
 • Policie: 122
 • Turistická policie: 126
 • Záchranná služba: 123
 • Hasiči: 125 (Káhira)

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky

4 Dokki Street
Gíza 125 11
Cairo
E-mail: cairo@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/kahira
Telelefon: +20 2 3333 9700 (hlasový strom), +20 2 3333 9701 (operátor) +20 2 3333 9702 (sekretariát velvyslance)

Zdravotní péče

V případě potřeby lékařského ošetření je třeba obrátit se na recepci hotelu, nebo delegáta v destinaci.

Pokud uzavřete cestovní pojištění u našeho partnera ERV Evropské pojišťovny, náklady za ošetření vám budou oproti dokladu po návratu zpětně proplaceny. V případě akutních zubních potíží hradí pojišťovna příslušnou část.

Doporučujeme před odletem do Egypta vždy uzavřít alespoň základní cestovní pojištění.

Jak fungují egyptské lékárny

Lékárny jsou označeny štítem s modrým půlměsícem a zeleným křížem a většinou nápisem Pharmacy nebo Apotheka. Jsou téměř všude, bývají propojeny s drogerií a otevřené dlouho do noci. Většina léků se prodává bez lékařského předpisu. Vzhledem k tomu, že některé léky mohou být označeny jinak než v Evropě, doporučujeme poradit se nejdříve s hotelovým lékařem.

Egypt-Z-Egypta-je-zakazano-vyvazet-pamaky-i-jejich-casti.jpg

Celní předpisy

Co je zakázáno dovážet do Egypta:

 • Potraviny
 • Alkohol
 • Pornografii
 • Zbraně
 • Drogy, za jejichž prodej a přechovávání hrozí tresty ve výši desítek let vězení, výjimečně i smrti

Co se nesmí vyvážet z Egypta:

 • Zlato v nezpracované podobě
 • Památky

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Egyptě.)

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím