Mojžíšova hora

Lokalita: Egypt Egypt - Sharm El Sheikh Mojžíšova hora
Typ: Přírodní zajímavost

Desatero tipů pro výlet na Mojžíšovu horu

Přestože Mojžíšova hora není nejvyšším bodem Egypta, svým významem všechny ostatní vrcholy v zemi výrazně převyšuje. Považuje se totiž za biblickou horu Sinaj, na které Mojžíš obdržel od boha desky s Desaterem. V současnosti je to důležité poutní místo a působivá turistická atrakce.

Mojžíšova hora neboli hora Sinaj (arabsky Jabal Musá, egyptskou arabštinou Gebel Musa) měří 2 285 m n. m. Nachází se v jižní části Sinajského poloostrova, nad další význačnou kulturní památkou – klášterem sv. Kateřiny (UNESCO) a zhruba 220 kilometrů od Sharm El Sheikh. Nejvyšší bod Sinaje i Egypta, hora Svaté Kateřiny (2 642 m n. m.), se vypíná jen necelé 4 kilometry odsud (vzdušnou čarou). Okolí spadá pod národní park sv. Kateřiny.

Výstup na horu Sinaj

Poutní místo na vrcholu Mojžíšovy hory zahrnuje řecký pravoslavný kostel a malou mešitu. Dostat se k němu lze dvěma cestami – a obě lemují stánky s občerstvením, suvenýry a výrobky náboženského charakteru. První, méně náročnou cestu zakončuje výstup po 750 schodech, jinak je ale docela pohodlná (využívá se i k přepravě nákladů velbloudy). Druhá varianta vede po 3 750 příkrých schodech vytesaných do skály.

Dno údolí leží v nadmořské výšce 1 570 metrů, jedná se tedy o docela náročnou túru s velkým relativním převýšením. Výstup na Mojžíšovu horu začíná brzy ráno u kláštera sv. Kateřiny. Na vrcholku si vychutnáte nádherné svítání a při sestupu můžete obdivovat výhledy na okolní hory, zbarvené vycházejícím sluncem do různých odstínů červené.

Podobné zajímavosti, zajímavá místa a atrakce - Egypt - Sharm El Sheikh