Klášter sv. Kateřiny

Lokalita: Egypt Egypt - Sharm El Sheikh Klášter sv. Kateřiny
Typ: Klášter

Klášter sv. Kateřiny a hořící keř

Klášter sv. Kateřiny, jeden z nejstarších křesťanských konventů na světě, patří mezi památky UNESCO. Své současné jméno dostal v 11. století podle světice, jejíž ostatky získali v průběhu staletí sinajští mniši. V bazilice za oltářem se nachází vzácná kaple Hořícího keře, který v klášterním areálu roste dodnes.

Ortodoxní klášter sv. Kateřiny leží v malém údolí v jižní části Sinajského poloostrova u městečka Saint Catherine (arabsky Sant Katrin), asi 220 kilometrů od Sharm El Sheikh. Ukrývá se v nadmořské výšce 1 570 metrů pod horami Gebel Musa (Sinaj neboli Mojžíšova hora) a Gebel Catherine (hora Svaté Kateřiny). Okolní přírodu chrání národní park sv. Kateřiny.

Historie a památky kláštera sv. Kateřiny

První příchod poustevníků do oblasti se datuje k roku 300 n. l. Nadšená propagátorka křesťanství císařovna Helena tady nechala na místě biblického „zázraku hořícího keře“ postavit v roce 330 první kostel. V 6. století došlo k jeho začlenění do nově budovaného kláštera Proměnění Páně (či kláštera Hořícího keře), který chránil žulový val o výšce 12 až 15 metrů.

Uprostřed kláštera sv. Kateřiny se nachází justiniánská trojlodní bazilika s vnitřní výzdobou ze 17. a 18. století. Trojice unikátních byzantských mozaik v apsidě z 6. století zobrazuje Ježíšův zázrak na hoře Tábor, Mojžíše odkládajícího sandály před hořícím trnitým keřem a Mojžíše přijímajícího desky Desatera. V arkádové stavbě najdete i cennou sbírku ikon a světově proslulou knihovnu.

Podobné zajímavosti, zajímavá místa a atrakce - Egypt - Sharm El Sheikh