Rás Mohamed

Lokalita: Egypt Egypt - Sharm El Sheikh Rás Mohamed
Typ: Přírodní zajímavost

Národní park Rás Mohamed

Není náhoda, že se národní park Rás Mohamed považuje za nejznámější chráněné území v Egyptě a za jednu z nejslavnějších lokalit k potápění na světě. Krása podmořského života na dosud téměř neporušených korálových útesech sem láká stále větší počet návštěvníků.

Rás Mohamed (též Ras Muhammad či Ras Mohammed), jeden z pětice národních parků Sinaje, se rozkládá na jihu poloostrova kolem mysu stejného jména. Ohraničuje ho Sinajská poušť na severu, Tiránský průliv na severovýchodě, Rudé moře na jihu a Suezský záliv na západě. Zahrnuje i ostrovy Tirán a Sanáfír, do roku 2017 egyptské, nyní saúdskoarabské. Rekreační středisko Sharm El Sheikh leží asi 30 kilometrů od něj.

Co uvidíte v Rás Mohamed

Příroda Rás Mohamed se poprvé dočkala ochrany Izraelem po Šestidenní válce (1967). Egypt oblast prohlásil za svůj první národní park v roce 1983. Dosahuje rozlohy 850 kilometrů čtverečních a v poslední době se těší zvyšujícímu zájmu turistů, potápěčů a všech ostatních zájemců o poznávání vzácné fauny a flóry.

Národní park Rás Mohamed má dvě části. Mořskou část charakterizují bohaté korálové útesy s nebývale pestrou paletou vodních živočichů. Žije tady přes 1 000 druhů ryb, 25 druhů mořských ježků, přes 100 druhů měkkýšů a 150 druhů korýšů. Pozorovat lze barakudy, dugongy, karety obrovské, manty či žraloky, kousek od pobřeží se prohánějí delfíni a plískavice šedé (Grampus griseus). V převážně pouštní pevninské části parku překvapí pásy mangrovníků a množství ptactva. Každoročně například přilétá čáp bílý (Ciconia ciconia).

  • Neváhejte tedy a navštivte národní park Rás Mohamed u Sharm El Sheikh.

Podobné zajímavosti, zajímavá místa a atrakce - Egypt - Sharm El Sheikh