Eurovíkend v Barceloně

Barcelona: srdce Katalánska

„Srdcem Katalánska je Barcelona, město kupců, dobyvatelů, lidí s dobrým vychováním, kultivovaných, vysoce vzdělaných a požitkářských“ - to je napsáno v cestovním průvodci z 19.stol. a platí to hluboce dodnes. Počátek města není znám, ale pravděpodobně ho založili Kartáginci a pojmenovali ho po Hanibalově otci Hamilkaru Barkovi.

Stará gotická Barcelona je postavena na základech původní římské osady, nicméně město bylo dlouho poměrně nevýznamné. A slávu mu přinesla až moderní doba, stavby modernistů a hlavně pořádání olympiády v roce 1992. Tehdy se Barcelona uvedla jako hrdé „hlavní město“ Katalánska, jehož sláva a tradice, jako je například svébytný jazyk, tanec sardana a vyhlášená kuchyně, byly po dlouhá léta Frankovy diktatury utlumovány. Město prošlo moderní přestavbou v centru a v oblasti přístavu a přeměnilo se v moderní velkoměsto, které je jedním z nejbohatších ve Španělsku a kde je velmi příjemné pobýt.


Tipy na výlet v Barceloně


La Rambla

Nejznámější a nejatraktivnější ulice města, která spojuje zmodernizovaný přístav s náměstím Catalunya. Ulice nikdy nespí a můžete tam spatřit nejrůznější pouliční umělce, stánky s květinami a suvenýry, ale také Vás dovede do staré gotické čtvrti. Tam se ukrývá mohutná katedrála zasvěcená sv. Eulálii.

Vrch Montjuic (173 m n.m.) – Židovská hora

Místo, kde se v roce 1929 konala světová výstava a v roce 1992 bylo hlavní centrum olympijských her. Je odsud krásný výhled na panoráma města, přístav a volné moře. Z míst, která nesmíte vynechat: Poble Espanyol – pavilon pro výstavu 1929, kde jsou kopie slavných španělských staveb. Pavello Mies van der Rohe – další z pavilonů roku 1929, který byl určen pro německou expozici. Místo vytvořené světoznámým architektem působí í dnes velmi moderně. Národní muzeum katalánského umění – evropsky ceněná sbírka raně středověkého umění, kde čerpal svojí inspiraci pro svojí tvorbu Juan Miró.

Picassovo muzeum (Carrer Montcasa)

Picasso je rodák z Malagy, ale do Barcelony se dostal ve 14 letech, kdy jeho otec dostal práci v umělecké škole. Rozsáhlé muzeum se nachází ve třech budovách, které schraňují přes 3000 jeho maleb, kreseb, grafik a keramických předmětů. Pro dovršení autentičnosti můžete po prohlídce navštívit uměleckou kavárnu Els Quatre Gats (Carrer Montsió), kde měl Picasso své první výstavy.

FC Barcelona (Avda de Aristides Maillol)

Evropský největší svatostánek fotbalu, kde hraje místní nejoblíbenější klub. Byl založen roku 1957, patří k nejbohatším klubům a více než 100000 členů. Stadion byl postaven 1957 podle návrhu architekta F. Mitjanse a rozšířen 1982, takže se do něho dnes vejde 98 000 sedících a 17 000 stojících diváků. Vedle stadionu je muzeum klubu.

Aréna (Plaza de Toros Monumental)

Jeden ze symbolů španělské kultury. Historická býčí aréna, která je stále v provozu a můžete si tedy vychutnat pravou víkendovou zábavu.

Sagrada Família (Carrer de Mallorca)

Nejneobvyklejší kostel v Evropě, symbol města a barcelonského individualismu. Na kostele pracoval až do své tragické smrti r. 1926 A. Gaudí, kterého mystická stavba naprosto pohltila. Bohužel si koncepci stavby nosil pouze ve svojí hlavě a tak je kostel do dnešních dní nedostavěn. Dokončeno bylo průčelí Narození Páně se čtyřmi věžemi, z nichž jedna je přístupná veřejnosti. Na stavbě se neustále pokračuje, plán je dostavět kostel do r. 2025.

Gaudího otisk v Barceloně

Vedle Sagrady Famílie vytvořil Antoni Gaudí několik architektonicky a dekorativně neobvyklých domů ve stylu modernismo, které lákají milovníky moderního umění. Nejvíce ceněné jsou 8 patrová zvlněná fasáda domu Casa Mila (Passeig de Grácia), Palau Guell (Rambla) a Park Guell, kde již plně rozvinul svůj hravý dekorativní styl, využívající přírodní tvary a barevnost. Všechny Gaudího stavby jsou na seznamu UNESCO.

Vrch Tibidabo (542 m n.m.)

Název tohoto místa se váže k setkání Krista s ďáblem, který ho pokoušel, vyvedl ho na vyvýšené místo a řekl: Toto všechno ti dám, padneš-li přede mnou a budeš se klanět. Na vrcholu se nachází novodobý kostel, obrovská socha Krista a Torre de Collserola, vyhlídková věž od architekta Normana Fostera, vytvořená pro OH 1992. Na Tibidabo se dostanete poslední fungující tramvají ve městě a lanovkou.
 

Barcelona Card

Barcelona je město, které má velmi živou atmosféru a je potřeba si jí vychutnat a projít pomalým tempem. Je to město vhodné na pěší procházky. Pokud byste potřebovali ujet větší vzdálenost, tak nejvhodnějším dopravním prostředkem je široká síť metra. Při větším využívání dopravních prostředků město nabízí Barcelona Card, která obsahuje bezplatnou dopravu městkou hromadnou dopravou, vstupné do většiny muzeí a galerií zdarma, další slevy na kulturní akce, nákupy, restaurace.

Objednávka

Objednávejte na 255 787 000, pobočkách Cestovní kanceláře FISCHER, nebo napište své přání skrze nezávaznou rezervaci eurovíkendů.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím