1. Fischer.cz
  2. Indie
  3. Goa
  4. Poloha a geografie

Malá zeměpisná výprava do regionu Goa

Nejmenší, nejbohatší, nejevropštější – takové jsou charakteristiky, symbolizující výjimečnost státu Goa. Svou rozlohou 3 702 kilometrů čtverečních (o něco méně než náš Zlínský kraj) je skutečně nejmenší ze všech 29 indických spolkových států.

Indie-Goa-Vodopady-Dudhsagar-na-zapade-Goi.jpg

Goa se rozkládá u břehů Arabského moře (okrajové moře Indického oceánu) na západě Indie. Na severu s ní sousedí stát Maháráštra a na jihu Karnátaka. Právě 100 kilometrů jejího pobřeží s nádhernými písečnými plážemi patří k hlavním důvodům, proč se tady nebývale daří turistickému ruchu. Díky němu je Goa nejvíce prosperujícím regionem celé Indie.

Kolik lidí žije ve státu Goa

Pro gójské území je typická zvlněná krajina, na západě jenom mírně, na východě výrazněji (zde se v pohoří Západní Ghát vypíná nejvyšší hora Sonsogor vysoká 1 167 metrů). Všude se setkáte s bohatou vegetací, ovlivněnou množstvím vodních toků, z nichž nejdůležitější jsou řeky Zuari a Mandovi.

Populace Goi dosahuje takřka 1 a půl miliónu lidí, velká část z nich je dosud křesťanského vyznání (zdejší arcibiskup je ostatně podřízen přímo Vatikánu). Správním centrem je Panadží (původně portugalsky Nova Goa, později anglicky Panaji či Panjin) s 60 tisíci obyvateli. Další velká města jsou Margao, Vasco da Gama a Mapusa. Úředním jazykem je konkánština, hojně se užívá i angličtina.