1. Fischer.cz
  2. Indie
  3. Poloha a geografie

Zeměpis a demografie Indie

Ohromná, neuvěřitelná, neustále překvapující… jakkoliv oslňující adjektivum použijete, stejně neobsáhnete všechny barvy, vůně, možnosti a tajemství Indie. Jak byste také mohli, když se jedná o sedmou největší zemi světa a druhý stát planety, co do počtu obyvatel.

Indie-Pohadkova-pobrezi-krajina-v-regionu-Goa.jpg

Rozloha Indické republiky (takřka 3,3 miliónu kilometrů čtverečních) je skutečně nesmírná, vždyť naše vlast by se do ní vešla více než 40krát! Nikoliv nadarmo – a také kvůli naprosto odlišné geologii a geografii – se celá oblast nazývá Indický subkontinent.

Ještě více fascinující je zalidněnost Indie. Žije tady více obyvatel než v Evropské unii, USA, Rusku, Brazílii a Japonsku dohromady, tedy téměř jedna miliarda a 300 miliónů lidí! Populace pětice největších metropolitních zón Dillí, Bombaj, Kalkata, Bangalore a Pune převyšuje českou hned 10krát. Přesto se v Indii najdou rozlehlé regiony, kde člověka potkáte jenom výjimečně…

Kde najdete Indii

Jak hranice Indie na jihu vypadají naprosto jednoznačně (tisíce kilometrů pobřeží Indického oceánu, z něhož vykukuje jako utržené smítko Srí Lanka), tak na severu je situace naprosto odlišná. Některá území jsou sporná, hraniční čára s Bangladéšem se vine v neuvěřitelných motanicích a na žhavém čínsko-pakistánském pomezí Kašmíru se ztrácí ve vyprahlých pouštích i nebetyčných horách.

Krajinná i biologická rozmanitost na indickém území je opravdu mimořádná. Najdete tady (dosud ještě) neprostupné džungle, zaledněná pohoří hravě překonávající výšky 8 tisíc metrů (Kančendženga v Himálaji), nezkrotné veletoky (Ganga a Brahmaputra), nedozírné pouště (Thár), savany, vysočiny i přímořské mangrovy a krásné písečné pláže. Tomu odpovídá vysoký počet celkem 103 národních parků.

Multikulturní indický ráj

Indie je federativní parlamentní republika složená z 29 spolkových států. Řada z nich má za sebou dlouhou a význačnou historii – kdo by neznal alespoň vzdáleně názvy jako Bengálsko, Pandžáb nebo Uttarpradéš? Hlavním městem je od začátku minulého století Nové Dillí, předtím tuto úlohu plnila převážně Kalkata.

Taktéž demografické složení Indie je nebývale pestré. I když obecně se hovoří o jednom indickém národu, mluví se tady více jak tisícovkou jazyků a nářečí. Úřední jsou angličtina a hindština. Stejný mišmaš nabízí náboženská situace – nejvíce je sice hinduistů (80 %), vedle nich však najdeme velké množství muslimů, křesťanů, sikhů či buddhistů.