Kuchyně na Mauriciu

Mauricijská kuchyně je směsí indických, čínských, thajských, francouzských a typických kreolských vlivů. Rozmanitost chutí, vůní a barev nadchne nejednoho labužníka.

Co byste při návštěvě Mauricia rozhodně měli ochutnat?

Připravte se, že ať už si objednáte jakékoliv jídlo, pravděpodobně poznáte chuť česneku, zázvoru, šafránu, skořice, kardamonu, hřebíčku a curry. Indické koření se tu v mnoha jídlech zkrátka nezapře. Překvapením tak jistě nebude, že jako příloha se nejčastěji podává rýže a to na nejrůznější způsoby. Suroviny jsou ale mnohem rozmanitější!

Doporučujeme ochutnat mauricijskou krabí polévku, ryby a dary moře. Věřte, že čerstvost dává jídlům i bez koření naprosto jinou chuť! Pokud na jídelním lístku narazíte na briani, určitě neuděláte chybu. Okusíte pokrm s jedinečnou harmonií chutí rýže, koření, masa a brambor. Na první pohled chudé jídlo, které ale nemá chybu!

Mauricius-Mauricijska-kuchyne-je-chutna-a-zdrava.jpg

Pokud byste ostrovany požádali, aby vám uvařili něco opravdu typického, pravděpodobně by vás pohostili dholl puri – plackou s kořením a s náplní z čočky, která se namáčí do mnoha druhů omáček.

Jste-li na maso, nevynechejte hovězí na grilu a drůbeží. Místní způsob přípravy vás nadchne.

Ochutnáte-li místní omáčku, vězte, že byla pravděpodobně připravena z místních rajských „jablíček lásky“, popřípadě z česneku, který se ostatně přidává do mnoha jídel.

Jako dezert se většinou jí ovoce, hlavně sladká papája, ananas, mango, melouny, avokádo, ale i hrušky, grep či guava. Zkuste také místní sušenky s ovocnou náplní, kokosové koláče, moučníky ze sladkých brambor nebo šlehačky a pěny s ovocem.

A co k pití?

Kromě čerstvých ovocných šťáv se tu často pije alouda, nápoj z mořských řas, mléka a ledové tříště. Obvykle se dochucuje například vanilkou, mandlemi nebo sirupem.

I na Mauriciu se pije pivo. K českému má sice daleko, ale špatné vůbec není. Když si budete moci vybrat, sáhněte po značce Phoenix Beer nebo Blue Marlin. Pokud si potrpíte na něco ostřejšího, vyberte si z místních rumů. Číšník vám jistě dobře doporučí.