Levády

Lokalita: Portugalsko Madeira Levády
Typ: Technická zajímavost

Náš názor

Levády, životadárné tepny Madeiry         

Zavlažovací síť kanálů zvaných levády (portugalsky levadas) protkává celou Madeiru. Funguje jednoduše – dešťovou vodu z nádrží a jezer nebo vodu z přírodních pramenů rozvádí dlouhými betonovými žlaby do potřebných částí ostrova.

Celková délka levád dosahuje kolem neuvěřitelných 2 500 kilometrů (Madeira má na délku necelých 60 kilometrů). Některé údaje uvádějí dokonce až 5 tisíc kilometrů! Zhruba 40 kilometrů vede tunely, průměrná nadmořská výška začátku levád je tisíc metrů.

Putování s levádami

Levády, jedinečný zavlažovací systém na Madeiře, umožňují, aby se voda ze severu ostrova a z hor dostala do sušších oblastí na jihu. K jejich charakteristickým znakům se řadí mírné klesání, schodovité překonání velkých výškových rozdílů a hloubka až 1 metr. K největším patří Levada dos Tornos z roku 1966. Je dlouhá 106 kilometrů, pohání hydroelektrárnu a zavlažuje 100 kilometrů čtverečních půdy.

Údržbové cesty podél kanálů vytvářejí hustou síť stezek ideálních pro pěší turistiku. Umožňují dostat se jednodušeji do vzdálených částí ostrova, proniknout do panenské přírody původního třetihorního pralesa Laurissilva nebo si udělat povědomí o náročném pracovním životě místních zemědělců.

  • Neváhejte tedy a poznejte levády na Madeiře.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím