1. Fischer.cz
  2. Slovinsko
  3. Důležité informace

Důležité informace ze Slovinska

Na následujících řádcích se dozvíte, čím se ve Slovinsku platí, jaké je tam pokrytí telefonním signálem a internetovým připojením, zdali u lékaře za ošetření zaplatíte a řadu dalších důležitých informací.

Státní zřízení

Slovinsko je parlamentní republikou s dvoukomorovou sněmovnou, tvořenou Státním shromážděním a Státní radou. Hlavou státu je prezident spolu s předsedou vlády.

Administrativní členění

Z hlediska samosprávy je Slovinsko děleno na 211 obcí zvaných občiny, z nichž 11 má městský statut. Hlavním městem je Lublaň, další významná větší města jsou Maribor, Celje a Kranj.

Časový posun

Slovinsko leží ve stejném časovém pásmu jako Česká republika a také v létě se tu přechází na letní čas.

Turisticke-centrum-Slovinska,-uzasny-Bled.jpg

Úřední jazyk

Úředním jazykem ve Slovinsku je slovinština.

Měna a peníze

Od roku 2007 je výhradním platidlem v zemi euro, které se dále dělí na 100 centů. V oběhu jsou standardní bankovky 5 €, 10 €, 20 €, 50 €, 100 €, 200 € a 500 € a mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 centů a 1 a 2 eura.

Komunikace

Internet

Z hlediska internetového připojení a jeho rychlosti je Slovinsko stejně vyspělé jako každá středoevropská země. Síť je dostupná prostřednictvím wi-fi v nákupních centrech, kavárnách, restauracích či hotelech nebo pomocí pevného připojení z počítačů v četných internetových kavárnách a koutcích.

Pošta

Poštovní síť je ve Slovinsku velmi dobrá, pošty jsou označeny žlutým znakem, žluté jsou i poštovní schránky. Jednotlivé pošty jsou v pracovních dnech otevřeny od 8 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 12 hodin. Ve větších městech bývá hlavní pošta otevřen i večer a v sobotu odpoledne. Známky a pohlednice nakoupíte nejen na poštách, ale také v běžných obchodech, zásilka dorazí do České republiky zpravidla do čtyř dnů.

Telefonování

GSM pokrytí naprosto splňuje evropský standard, v horách může být signál slabý či místy nedostupný. Roaming českých operátorů funguje bezvadně. V zemi je v provozu i síť telefonních budek na karty, které zakoupíte na poštách a v některých obchodech, poštách nebo v novinových stáncích.

Uzijte-si-dovolenou-ve-Slovinsku-v-klidu-a-pohode.jpg

Důležitá čísla

  • Mezinárodní předvolba Slovinska: +386
  • Integrovaný záchranný systém - záchranná služba, policie a hasiči: 112

Kontakty na úřady

Velvyslanectví České republiky v Lubljani

Riharjeva 1
1 000 Ljubljana
E-mail: ljubljana@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/ljubljana
Telefon: +386 1 420 2450, +386 1 420 2451

Zdravotní péče

Zdravotnictví ve Slovinsku je zcela srovnatelné s úrovní v České republice. Na nutnou a neodkladnou zdravotní péči mají občané ČR bezplatný nárok po předložení průkazu Evropského zdravotního pojištění, běžně vystavovaného našimi pojišťovnami.

Při méně akutním ošetření vyžadují slovinští lékaři většinou platbu na místě. České pojišťovny jej posléze proplácejí do výše nákladů odpovídajících stejnému zdravotnímu výkonu v České republice. Proto je vhodné uzavřít před cestou i běžné zdravotní připojištění.

Celní předpisy

Pro Slovinsko platí standardní celní předpisy jako mezi všemi státy Evropské unie. Daň z přidané hodnoty (slovinsky DDV) se občanům členských států Evropské unie nevrací. Omezení se vztahují na tabákové výrobky a alkoholické nápoje. Podrobnější informace lze nalézt na stránkách slovinského celního úřadu.

Zakázán je dovoz drog a dalších omamných látek, léky jsou povoleny pouze v množství odpovídajícím osobní potřebě po dobu maximálně jednoho měsíce. Pro jistotu si s sebou nezapomeňte vzít příslušnou lékařskou dokumentaci.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Slovinsku.)