Praktické informace pro dovolenou v Andalusii – Costa del Sol

Pár praktických rad, které se vám budou na dovolené hodit

Nenechte se po příletu do hotelu na Costa del Sol zaskočit! Níže naleznete několik praktických informací, které je vhodné vzít před cestou v úvahu.

Elektrický proud

Mnohé cestovatele může po příletu překvapit, že některé  zásuvky mají jiný formát než standardní evropský. V tomto případě je nutné v supermarketu či v železářství zakoupit vhodný adaptér. Jinak je v Andalusii situace s elektrickým proudem stejná jako v celém Španělsku.

Pitná voda

To samé platí pro kvalitu pitné vody, doporučuje se místo kohoutkové pít vodu balenou, zakoupenou v obchodě.

Úřední řeč

Úředním jazykem je španělština, v turistických letoviscích se domluvíte běžně anglicky. Vždy je dobré znát alespoň základní slovíčka a fráze. Malou ukázku španělštiny jsme pro vás připravili v přehledném slovníčku.

Opalování

Slunce je v Andalusii hodně agresivní. Myslete na základní pravidla bezpečného slunění, abyste na pláži předešli spálení kůže a úpalu:

  • Se sluníčkem začínejte v prvních dnech, zvláště máte-li citlivou pokožku, pomalu a postupně.
  • V poledních hodinách se přímému slunci raději vyhýbejte.
  • Používejte kvalitní opalovací krém.
  • Noste sluneční brýle a pokrývku hlavy.
  • Nezapomínejte, že se opalujete i ve stínu a ve vodě.
  • Pravidelně doplňujte tekutiny.
  • Vyhněte se aplikaci parfémů a deodorantů, které při slunění mohou vyvolat tvorbu skvrn.

Ačkoliv je Španělsko převážně katolické, opalování bez horního dílu plavek je obecně tolerováno.

Spanelsko-01-Andalusie-Opalovani-ano,-ale-bezpecne-To-plati-i-pro-pobyt-na-Costa-del-Sol-v-Andalusii.jpg

Nenechte se zaskočit zlodějíčky

Na Costa del Sol, stejně jako v celém Španělsku, je bezpečnost občanů v rukou státní, regionální a místní policie a civilní gardy. Bezpečnostní situace je na pobřeží stabilní, jako všude v turistických oblastech může ale docházet ke krádežím a jiné drobné kriminalitě. Na pobřeží funguje přes 40 policejních stanic a v turistické sezóně jsou posíleny hlídky v ulicích.

Větší finanční obnos, cenné předměty (cestovní doklady, peníze, šeky, platební karty), letenky a pasy uložte v hotelovém trezoru. Bývá součástí pokoje nebo je k dispozici na hotelové recepci. Poplatek nebývá vysoký a ušetříte si případné komplikace. Ve voze nenechávejte ležet cennosti na sedadlech a dalších viditelných místech. Krádeže hrozí také na pláži, pokud necháte své věci bez dozoru. Nezapomeňte, že peníze a cennosti nejsou pojištěny, a proto je nutné dbát zvýšené opatrnosti.

Co dělat v případě problémů

Pokud se stanete obětí krádeže, kontaktujte svého delegáta, informujte naši cestovní kancelář nebo navštivte místní policii, která sepíše protokol. Předložení protokolu bude pro pojišťovnu podmínkou k úhradě pojistného plnění (za předpokladu uzavření patřičného připojištění).

Krádež je možné nahlásit také telefonicky na linku 902 102 112, provozovanou ve španělštině, angličtině a němčině. Lze učinit i písemné prohlášení na www.policia.es v sekci Area del Ciudadano, Denuncias.

Zjistíte-li, že se vaše zavazadlo poškodilo v průběhu přepravy nebo jeho obsah není v pořádku, kontaktujte leteckou společnost a škodu ohlaste nejpozději do 7 dnů. V opačném případě nemáte nárok na náhradu škody.