1. Fischer.cz
  2. Španělsko
  3. Doprava ve Španělsku

Autem, vlakem a lodí po Španělsku

Letadlem

Ve Španělsku funguje takřka padesátka letišť. Největší z nich jsou mezinárodní letiště Adolfa Suáreze v Madridu a letiště El Prat v Barceloně, důležitá jsou i letiště na Mallorce a Tenerife. Funguje tu řada leteckých společností, které například mezi Madridem a Barcelonou ročně přepraví na 2,5 miliónu pasažérů.

Vlakem

Rozsáhlé spojení po celém španělském území zajišťuje několik společností. K dispozici jsou moderní, vysokorychlostní vlaky jezdící mezi velkými městy, například mezi Cádizem a Huelvou. Expresem AVE se ze Sevilly do Madridu dostanete za dvě a čtvrt hodiny. Cestujícím však slouží i regionální dráhy, úzkokolejky a zvláštní turistické vlaky, z nichž nejznámější jsou luxusní Al-Andalus Express v Andalusii a slavný El Transcantábrico.

Spanelsko-Autobusem-az-na-plaz-Proc-ne.jpg

Autobusem

Přeprava po Španělsku autobusem? Žádný problém! Je levnější než vlak, komfortní a většinou i klimatizovaná. Z Andalusie se do všech větších měst i Madridu dostanete se společnostmi Daibus či Continental-Auto. Podobná situace je i na největších ostrovech Baleárů a Kanárů.

Autem

Španělským územím se vine hustá silniční síť zahrnující 15 tisíc kilometrů dálnic. Bezplatné úseky jsou označeny jako „autovías“, placené nesou označení „autopistas con peaje“. Samozřejmostí je vybavení čerpacími stanicemi, odpočívadly a dalšími službami. Na běžných silnicích pozor na časté umístění ukazatelů na levé straně až za křižovatkou.

Co můžete na španělských sílnicích

Obecně je nejvyšší povolená rychlost na španělských silnicích 120 km/h, ale někde se může lišit. Sledujte proto bedlivě dopravní značení. Řidiči automobilu musí být více než 21 let, musí být připoután, musí vlastnit platný řidičský průkaz a mít u sebe doklad o pojištění vozidla. Na silnici se může pohybovat pouze v reflexní vestě, telefonovat pouze v režimu handsfree a smí mít maximálně 0,25 mg/l alkoholu ve vydechovaném vzduchu.

Důležité dopravní předpisy

Pokud si chcete vypůjčit vozidlo, doporučujeme vám seznámit se s dopravními předpisy a respektovat je. Pokuty za případné přestupky jsou velmi vysoké.

  • Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h
  • Nejvyšší povolená rychlost mimo obec je 90 km/h
  • Nejvyšší povolená rychlost na silnici pro motorová vozidla je 90 km/h
  • Nejvyšší povolená rychlost na dálnici je 110 km/h
  • Použití bezpečnostních pásů je povinné na všech sedadlech i v obci
  • Děti do 14 let mohou sedět jen na zadních sedadlech
  • Použití bezpečnostní přilby je povinné pro všechny motocyklisty

Pokuty může policie účtovat na místě do výše 300 €. U zahraničních návštěvníků se vyžaduje zaplacení pokuty přímo na místě, jinak hrozí zabavení vozu! Při dopravní nehodě je třeba volat policii Guardia Civil-tráfico nebo Policia local a potvrdit záruku pojistného od druhého účastníka dopravní nehody. Velkou pozornost je třeba věnovat také zaparkování vozidla.

Autopůjčovny

Půjčení osobního vozidla je možné pouze osobám starším 21 let s řidičským průkazem vlastněným alespoň dva roky. Obvyklé je placení vratné zálohy, jinak cena obsahuje kromě nájmu i havarijní pojištění a spoluúčast při nehodě. Lokální autopůjčovny bývají levnější, využít však lze i mezinárodních řetězců jako Hertz či Avis.

Lodí

Lodní dopravou se pohodlně dostanete na kterýkoliv ze španělských ostrovů i pevninských přístavů, z nichž jsou nejdůležitější Barcelona a Valencie.