Geografie Gran Canarie

Ostrov Gran Canaria vznikl sopečným výbuchem přibližně před 40 miliony let. Leží mezi Tenerife a Fuerteventurou zhruba 200 kilometrů západně od afrického pobřeží a 1 100 kilometrů jihozápadně od pobřeží Španělska. V průměru má asi 50 kilometrů.

Více než 40 procent ostrova tvoří chráněná území. Díky zastoupení různých krajinných typů se mu často říká miniaturní kontinent. Dominantou Gran Canarie je pohoří Cumbre, zarostlé hustými lesy, jež jsou tvořeny převážně kanárskými borovicemi a keři. Centrální část masivu rozrývají hluboká údolí. Na severu jsou malebné pahorkatiny s úrodnými nížinami, na jihu má krajina spíše suchý, pouštní charakter. Podél pobřeží se táhnou nádherné zlaté pláže.

Ostrov Gran Canaria je mostem mezi Evropou a Afrikou. Leží 100–300 km na západ od severovýchodního pobřeží Afriky a 1 100 km jihozápadně od pobřeží Španělska. Vznikl sopečným výbuchem asi před 40 miliony let. V průměru má ostrov asi 50 kilometrů.

Obyvatelé Gran Canarie

Na Gran Canarii žije přes 800 tisíc obyvatel, nejvíce ze všech Kanárských ostrovů. Jsou považováni za obzvlášť přívětivé a tolerantní, nikam se neženou a vše dělají v klidu. Stále se dodržuje i odpolední siesta mezi třináctou a šestnáctou hodinou. Většina místních patří politicky, kulturně, jazykově i nábožensky bezpochyby ke Španělsku. Etnický prapůvod Guančů je tu však patrný dodnes.

Spanelsko-05-Gran-Canaria-Jak-vypada-Gran-Canaria-Jsou-to-siroke-plaze-u-pobrezi-jako-Playa-Las-Canteras.jpg           Spanelsko-05-Gran-Canaria-Duny-Maspalomas-jako-by-tem-saharskym-z-oka-vypadly.jpg           Spanelsko-05-Gran-Canaria-A-vnitrozemi-je-naopak-dramaticky-hornate-jako-Roque-Nublo.jpg

V ekumenickém kostele na náměstí Plaza de Maspalomas se pravidelně konají katolické a evangelické bohoslužby. Mše se koná každý den, vždy ve španělštině, někdy i v němčině.

Gran Canaria a její hospodářství

Dříve mělo pro zdejší ekonomiku zásadní význam pěstování cukrové třtiny a vína. Od 19. století byla pro hospodářství nejdůležitější výroba červeného barviva z červce – hmyzu, který po rozdrcení vytváří červené barvivo. Dnes je hlavním vývozním artiklem exotické ovoce, zejména malé kanárské banány, rajčata a brambory.

Gran Canarii ovšem živí především cestovní ruch. Po nejistých začátcích stoupla obliba ostrova doslova raketově, v současné době navštíví každý rok Gran Canarii 2,5 miliónu návštěvníků. I proto se velká část investic soustřeďuje do zvyšování kvality v nabídce hotelů a do rozvoje služeb.

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím