1. Fischer.cz
  2. Španělsko
  3. Praktické informace

Praktické informace Španělsko

Spanelsko-Uzijte-si-mnohdy-necekane-krasy-Spanelska-v-klidu-a-v-pohode.jpg

Španělsko není žádná neznámá země, přesto jistě oceníte hrst užitečných rad a informací. Víte, jaká voda teče ve španělské vodovodní síti, jakým jazykem se domluvit a které elektrické zásuvky asi najdete v hotelu?

Elektrický proud

Ve Španělsku je běžně používán elektrický proud o napětí 230 V a frekvenci 50 Hz. Standardními zásuvkami jsou dvouhrotový typ C (takzvaná „eurozástrčka“) a typ F. Nebude-li zásuvka korespondovat s vaším elektrickým přístrojem, kupte si adaptér v kterékoliv prodejně s domácími potřebami.

Klimatizace

Ve španělských hotelech může docházet k omezení používání klimatizace. Podrobnosti vám sdělí delegát CK FISCHER nebo hotelový personál.

Voda

Voda ve španělském vodovodním řadu svou kvalitou a složením odpovídá normám Evropské unie. Zdravotně vám neublíží, doporučuje se ovšem, i vzhledem k její rozdílné chuti v různých částech Španělska, zakoupit v obchodě vodu balenou.

Bezpečnost a kriminalita

Bezpečnostní situace ve Španělsku je stabilní a během pobytu nehrozí žádná vážná rizika. Přesto je nutné, ostatně jako všude na světě, dodržovat určitá pravidla, díky nimž se vyhnete zbytečným komplikacím, především drobné kriminalitě. Ve větších městech, turistických centrech a na plážích buďte obezřetní a dejte si pozor na různé finty, které zlodějíčci či kapsáři využívají.

Rozhodně nenechávejte doklady a cennosti společně na jednom místě, u sebe noste pouze menší finanční hotovost a využívejte hotelový trezor. Nezapomeňte, že auto není úschovna, a odděleně si poznačte čísla platebních karet.

Na koho se obrátit v případě problému

Dojde-li k okradení, kontaktujte co nejdříve delegáta CK FISCHER nebo policii kvůli vyhotovení policejního protokolu. Co se týče ztráty nebo poškození zavazadel, v případě problémů vyhledejte zástupce přepravní společnosti a škodu nahlaste nejlépe ihned na letišti. 

Spanelsko-Pocasi-a-spanelske-plaze-k-opalovani-doslova-svadeji,-neprezente-to.jpg

Samozřejmostí na dovolené ve Španělsku je mobil, kontakty na rodinu a přátele, kontakty na české velvyslanectví a znalost důležitých telefonních čísel. Nikdy nevíte, kdy se mohou hodit.

Opalování

Na Pyrenejském poloostrově panuje subtropické podnebí jako stvořené k pobytu u moře a opalování. Pamatujte ovšem na základní zdravotní návyky snižující riziko spálení a úpalu:

  • Se sluníčkem začínejte v prvních dnech, zvláště, máte-li citlivou pokožku, pomalu a postupně
  • V poledních hodinách se přímému slunci raději vyhýbejte
  • Používejte kvalitní opalovací krém
  • Noste sluneční brýle a pokrývku hlavy
  • Nezapomínejte, že se opalujete i ve stínu a ve vodě
  • Pravidelně doplňujte tekutiny
  • Vyhněte se aplikaci parfémů a deodorantů, které při slunění mohou vyvolat tvorbu skvrn

Ačkoliv je Španělsko v drtivé většině katolického vyznání, opalování bez horního dílu plavek je obecně tolerováno.

Jazyk

Úředním jazykem je španělština. Kromě ní se ve Španělsku hovoří také katalánsky, baskicky, galicijsky a valencijsky. V turistických centrech a hotelech se domluvíte anglicky, občas i francouzsky.