Praktické informace Zanzibar

Zanzibar-a-jeho-krasne-prostredi.jpg

Zanzibar je sice typickou turistickou destinací, ve které se myslí především na pohodlí zahraničních návštěvníků, přesto se tady oproti středoevropským zvyklostem najde řada odlišností. Přečtěte si o tom, jak je to na Zanzibaru s elektrickým proudem, pitnou vodou, bezpečnostní situací a opalováním.

Elektrický proud

Ačkoliv teče v zanzibarské síti standardní napětí 220-240 V, zásuvky jsou montovány dle britských norem s plochými kolíky. Použití českých přístrojů je proto možné zpravidla pouze s adaptérem, který si můžete vypůjčit v hotelu (většinou zdarma, max. oproti vratnému depozitu), nebo koupit v některém z obchodů.

Voda

Voda z vodovodu, ani točená do lahví a džbánů není pitná na celém území Zanzibaru. Pijte výhradně vodu balenou – je dobrá, laciná a k dostání téměř na každém rohu. Vzhledem k častému výskytu střevních potíží u turistů se vyvarujte též potravin, jež mohou nepřevařenou vodu obsahovat. Týká se to zejména zmrzliny a ředěných nápojů.

Bezpečnost a kriminalita

Oblast Zanzibaru je pro turisty bezpečná a nehrozí tady žádné výrazné nebezpečí. K běžnému pohybu doporučujeme vyhotovení kopií pasu, originály si uložte v hotelovém trezoru. Lze se setkat s běžnou pouliční kriminalitou, stejně jako ve velkých evropských městech. Hlídejte si proto zavazadla, hotovost a cestovní doklady, ani nevystavujte na odiv šperky a jiné cennosti. Za výslovně rizikovou oblast je považována jen přístavní čtvrť hlavního města, kam se rozhodně nedoporučuje chodit po setmění.

Filmování a focení

Pořizování fotografií či filmových záznamů místních obyvatel je možné pouze s jejich souhlasem. Dokumentace vojenských objektů či letiště je zakázáno! Při návštěvách muzeí či památek dbejte lokálních pokynů a nařízení a foťte pouze na místech, kde je to výslovně povoleno.

Pobytová taxa

Na místě se platí pobytová taxa ve výši 5 USD osoba/den, splatná na hotelové recepci.

Opalování

Na Zanzibaru sálá žhavé tropické slunce. Každý Evropan se světlou či nepřivyklou pokožkou by měl používat ochranné krémy s faktorem 20 a vyšším, důsledně nosit pokrývku hlavy a zdržet se pobytu na přímém slunci v poledních hodinách. Luxusní resorty disponují i plážemi vybavenými slunečníky.

Oblečení

Zanzibar je muslimskou zemí. Při její návštěvě je nutné dbát místních zvyklostí a respektovat odlišnou kulturu i její pravidla. V rámci hotelového resortu není předepsaná konkrétní móda. Rozumí se ale, že se každý vyvaruje nošení přespříliš vyzývavých modelů s velkými výstřihy, holými rameny a odhaleným tělem.

Pánové oblékají dlouhé kalhoty a pevné boty. Pokud se pohybujete mimo hotelový resort, vyvarujte se jakkoliv výrazně odhalenému tělu nebo ramenům a oblečení jako minisukně, minišortky, kraťasy, tílka či výstřihy. Naprosto vhodné jsou dlouhé pohodlné kalhoty (dlouhé sukně zakrývající kolena u žen), trička, košile (s rukávy a bez vyzývavých výstřihu, se zakrytými rameny). Pro ženy se doporučuje také šála či šátek pro zakrytí hlavy (při návštěvách náboženských památek je šátek nutností, kolena i ramen musí být zakryta). Koupání „nahoře bez“ či jakákoliv forma nudismu je i v rámci hotelových komplexu přísně zakázána!