Doprava v Thajsku

Taxi v Thajsku Taxi v Thajsku

Podle zákona musí být cena za jízdu v taxi v Thajsku účtována podle taxametru. Turistům se často stává, že je řidič odmítne svézt se zapnutým taxametrem. Pokud se dostanete do podobné situace, odmítněte jízdu a vyhledejte jiný vůz.

Řidiči taxi vás také mohou odmítnout v případě, že je silná doprava a vy chcete cestovat do vzdálenější destinace za městem. V Thajsku můžete k přepravě využít i malé pick-upy nazývané songtaews nebo typickou tuk-tuk jízdu na motorové tříkolce, či na podobném principu fungující samlor, který však řidič pohání šlapáním.

Autobusová doprava

Autobusy jsou v zemi nejlevnější a nejrychlejší dopravou do vzdálených destinací. Nicméně jsou zde časté dopravní nehody, buďte proto při plánování své cesty obezřetní. K dispozici jsou soukromé či státní linky a vybírat je možné z klimatizovaných nebo neklimatizovaných autobusů.

Linky na delší vzdálenosti obvykle vyjíždějí večer, aby do destinace přijely v ranních hodinách. Můžete se rozhodnout pro služby VIP autobusů, které mají 36 míst (komfortnější i 24). Vyšší náklady vyváží pohodlí. Obecně je autobusová doprava výhodnější pro krátké vzdálenosti.

Vlaky

Cestování vlakem je pohodlný způsob dopravy po Thajsku. Opatrní ovšem buďte na velkých dopravních uzlech, především co se týče vašich zavazadel a osobních věcí. Toalety, telefonní budky, směnárny, bankomaty a občerstvení jsou značeny přehlednými ukazateli, což vám v těchto rušných místech usnadní orientaci. V okolí nádraží naleznete také malé příjemné obchůdky. Z velkých dopravních uzlů míří spoje do vzdálených míst země.

Pronájem aut

Thajská velkoměsta

Pronájem auta v Thajsku je snadný, řízení je však jiná věc. Obzvlášť v Bangkoku je řízení velmi obtížné kvůli spoustě jednosměrných silnic, chybějícímu nebo nesprávnému značení a všudypřítomným kolonám, které jsou mnohdy velmi frustrující. Mimo velká města je situace lepší, ale nebezpečí se skrývá v místních řidičích. Ti nerespektují pravidla silničního provozu a jejich řidičské zkušenosti jsou velmi pochybné.

Turisté se musí rychle přizpůsobit místním zvykům a především jízdě vlevo, úzkým silnicím a jejich často špatnému stavu. Automobil si můžete půjčit v kterékoliv půjčovně, většina z nich vyžaduje ručení kreditní kartou. Řidiči jsou povinni mít mezinárodní řidičský průkaz. Ceny pronájmu automobilů na Koh Samui jsou až o 50% levnější než např. v Bangkoku.

Čerpací stanice se nacházejí podél dálnic a ve městech po celé zemi. Na motocyklu nikdy nejezděte bez helmy. Pozor si dávejte při půjčování dopravních prostředků (zejména motocyklů a vodních skútrů). Často dochází při vrácení k vymáhání vysokého odškodného za údajné či skutečné poškození. Doporučujeme jakýkoliv pronájem dopravního prostředku konzultovat s průvodcem nebo delegátem v místě, je-li k dispozici.

Dopravní předpisy

Maximální povolená rychlost ve městech je 80 km/h, mimo město 90 km/h, na dálnici pak 120 km/h. Červené a bílé čáry na silnicích ve městech značí zákaz parkování. V menších městech je možné parkovat v podstatě kdekoliv, kde nebudete bránit průjezdu. Thajsko je neslavně proslulé svým nerespektováním silničního provozu. Uprostřed dvouproudé komunikace se nalézá neviditelný pruh, který ovšem každý využívá dle svého. Je tedy běžné, že na dvouproudé silnici potkáte čtyři auta vedle sebe.