Geografie Thajska

Království jihovýchodní Asie

Thajsko leží v srdci Zadní Indie a sahá až k území Malajského poloostrova. Sever země je tvořen zejména horami s nejvyšším bodem Doi Inthanon, který měří 2 576 metrů. Významná jsou tu dvě horská pásma. První lemuje hranici s Myanmarem a táhne se až k Malajskému poloostrovu, druhé probíhá středem a nese název Phetchabun. Mezi oběma masivy se line řeka Čao Phraja, která poskytuje důležitou vláhu pro půdu.

thajsko-Kdo-by-netouzil-poznat-kouzelne-pobrezi-Thajska.jpg

Oblast kolem řeky patří k nejúrodnějším oblastem v zemi. Hlavní město Bangkok leží právě tady. Východně od  Phetchabunu pokračuje mohutný veletok Mekong, který pak dále teče na kambodžské území.

Podnebí

Hlavní turistická sezóna trvá od půlky prosince do půlky ledna, ideální počasí zde vládne od ledna do března. Předtím je zde velmi horko s občasnými tropickými bouřemi. Od října do půlky prosince na ostrově panuje nejvlhčí počasí. Prosinec přináší vydatné deště a východní pobřeží není díky silnému větru vhodné na koupání.

Během července a srpna narůstá počet návštěvníků, západní strana ostrova je však zmítána letními monzumy z pevniny. Prší velmi vydatně, ovšem vždy jen několik hodin. Průměrné teploty v zimě se pohybují okolo 30°C přes den, v noci pak okolo 20°C. V létě stoupají denní teploty k 35°C a noční klesají k 25°C. Vlhkost vzduchu je 66 - 80 %.