Doprava v Turecku

Dopravní předpisy v Turecku

turecko-Vsechny-turecke-hotely-spojuje-kvalitni-silnicni-sit.jpg

Pokud plánujete řídit vůz, doporučujeme seznámit se s dopravními předpisy v Turecku.

  • Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h.
  • Nejvyšší povolená rychlost mimo obec je 90 km/h, na označených úsecích 110 km/h.
  • Nejvyšší povolená rychlost na silnici pro motorová vozidla je 120 km/h.
  • Nejvyšší povolená rychlost na dálnici je120 km/h.
  • Použití bezpečnostních pásů je povinné vždy a na všech sedadlech.
  • Použití bezpečnostní přilby je povinné pro všechny motocyklisty.

Jinak jsou hlavní zásady stejné jako v České republice. Jezděte vpravo, předjíždějte vlevo a dávejte přednost zprava. Parkovacích míst je v turistických centrech dostatek, ale z 90 % jsou zpoplatněna.

Cestování autobusem

Cestovat po okolí a za turistickými zajímavostmi můžete místní dopravou, které se říká dolmuš. Tyto menší autobusy či mikrobusy jezdí po předem stanovené trase a zastavují nejen na zastávkách, ale i mimo ně nebo na mávnutí. Trasu poznáte podle cedule na předním skle. Hromadná městská doprava i dálkové autobusy mají pevné ceny. Autobusy představují nejrozšířenější a nejoblíbenější dopravní prostředek v Turecku.

Taxi doprava

Na kratší vzdálenosti se vyplatí využít pro přepravu vozy taxi. Ty jsou v Turecku označené žlutou barvou a nápisem TAKSI. Řidiči taxislužby v turistických centrech ne vždy zapínají taxametr, proto si cenu raději domluvte dopředu.

Pokud si chcete pronajmout auto

V destinaci si můžete vypůjčit i vůz. Doporučujeme předem konzultaci s vaším průvodcem. Jedině tak budete mít jistotu, že nenarazíte na podvodné prodejce. Cestovní kancelář FISCHER má v místě smlouvy s partnerskými společnostmi.

Pronajmout vůz si můžete u spolehlivé a mnohdy i levnější autopůjčovny. Vždy si pečlivě prostudujte smlouvu o pronájmu automobilu a informujte se o pojištění vozu. K vypůjčení auta postačí český řidičský průkaz, věk minimálně 21 let a alespoň roční praxe v řízení motorových vozidel.