Ochridské jezero

Lokalita: Albánie Albánie Ochridské jezero
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Ochridské jezero, modrá perla Balkánu

Zhruba 30 kilometrů dlouhé a 15 kilometrů široké Ochridské jezero s průzračnou vodou a okolní divokou krajinou přitahuje stále více milovníků krásné přírody. Proslavilo se také gastronomickou lahůdkou „ochridský pstruh“. Dva druhy těchto ryb (belvica a letnica) jsou zde dokonce endemické.

Ochridské jezero (též Pogradecké jezero, albánsky Liqeni i Ohrit) se modrá na hranicích Albánie s Makedonií asi 100 kilometrů východně od Jaderského moře. Z celkové plochy 348 kilometrů čtverečních patří podstatně větší část (přibližně tři čtvrtiny) Makedonii. Severně od něj se táhne národní park Shebenik-Jabllanicë, na jeho jižním okraji leží město Pogradec.

Poznejte památky na březích jezera Ochrid

Byť se to na první pohled nezdá, Ochridské jezero představuje díky své poloze ve výšce 695 m n. m. a horám na západní i východní straně (NP Galičica v Makedonii s výškou takřka 2 tisíci metrů) typickou horskou vodní plochu. Voda do 285 metrů hlubokého jezera teče podzemní říčkou skrze krasové dutiny z výše umístěného Prespanského jezera, vytéká z něj v podobě řeky Černý Drin u makedonského města Struga.

K hlavním turistickým zastávkám na břehu jezera patří moderní město Pogradec, klášter sv. Nauma či makedonské město Ochrid s pevností cara Samuela, římským amfiteátrem, kostelem svaté Sofie nebo Národním muzeem. Po Ochridském jezeru se lze též projet lodí.

  • Neváhejte tedy a navštivte Ochridské jezero v Albánii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím