1. Fischer.cz
  2. Bahrajn
  3. Poloha a geografie

Geografie Bahrajnu

Bahrajn je malý ostrovní stát v Perském zálivu

Velikost a poloha

Království Bahrajn je nádherná země u jihozápadního pobřeží Perského zálivu, která se skládá z jednoho hlavního a 32 až 84 vedlejších ostrovů. Má rozlohu udávanou v rozmezí 665 až 786 kilometrů čtverečních (záleží na započítání umělých ostrovů).

Jebel Al Dukan je nejvyšší bod Bahrajnu

Východně od Bahrajnu, zhruba 40 kilometrů daleko, se nachází Katar, západně a jižně se táhnou břehy Saúdské Arábie. Spojení s nimi zajišťuje most Krále Fahda z roku 1986 o celkové délce 25 kilometrů. Do měst Al Khobar a Al Ahsa se můžete podívat v rámci organizovaných výletů.

Povrch

Pro Bahrajn je typická vyschlá a plochá krajina bez vodních toků, postupně kultivovaná a přetvářená lidskou civilizací. Přesto její významnou část stále zabírá písečná poušť Sachír (Sakhir). Velmi členité pobřeží získává na rozmanitosti rozsáhlým budováním přístavišť, mol, hotelových komplexů s plážemi a dalších staveb.

Nejvyšším bodem je kopec Džabal ad-Duchán (Jebel Al Dukan – hora Kouře, též Dragon Rock) s výškou 122 metrů. Jedná se zároveň o důležité místo bahrajnské historie, neboť kousek od něj si můžete prohlédnout první ropný vrt na arabské straně Perského zálivu.

Demografie a náboženství

Na Bahrajnu žije zhruba 1,5 miliónů obyvatel. Rodilí Bahrajňané z nich tvoří více než polovinu, zbytek z velké části připadá na různé asijské národnosti. Hlavní město Manámu obývá necelých 200 tisíc lidí. Nejrozšířenější vírou je islám, ostatní náboženství se ovšem tolerují.