1. Fischer.cz
 2. Belgie
 3. Aktivity a zábava

Co dělat v Belgii? Vyberte si z mnoha aktivit

Jedno velké eldorádo památek, zábavních parků, obchodní galerií, tržišť, muzeí a dalších míst, kde se rozhodně nebudete nudit – to je Belgie. Snaží se tím vynahradit nedostatek přírodních krás a vyhřátých písečných pláží.

Pamětihodnosti v Belgii

Největším lákadlem Belgie jsou bezesporu její nádherné památky. Dlouhá historie země se otiskla zejména do celé řady středověkých měst s opravdovými architektonickými unikáty.

Antverpy

Antverpy (součást dědictví UNESCO) byly od středověku nesmírně bohatým městem. Dodnes jsou významným (druhým největším) evropským přístavem a centrem zpracování diamantů. Starobylému jádru vévodí katedrála Panny Marie (dokončena v roce 1523), nejstarší budova finanční burzy na světě a pitoreskní cechovní domy. Žil zde jeden z nejslavnějších vlámských malířů Peter Paul Rubens, jehož plátna spatříte v četných muzeích.

Bruselsky-symbol-Manneken-Pis.jpg

Bruggy

Nefalšovaná středověká atmosféra na vás dýchne v Bruggách, srdci hrdých Flander. Úchvatnému starému městu dominuje plejáda sakrálních staveb z 15. a 16. století jako katedrála Panny Marie, Jeruzalémský kostel, katedrála Spasitele či bazilika Svaté krve. Nenechte si ujít procházku křivolakými uličkami, které protínají vodní kanály a lemují prastaré kamenné domy. Galerie Groeningse Museum ukrývá obrazy starých mistrů bruggské školy (např. Hieronymus Bosch, Jan van Eyck).

Gent

Také nádherný Gent vzkvétal již od raného středověku a býval častým ohniskem sporů mezi protestanty a katolíky. V jeho centru si můžete prohlédnout gotický hrad Gravensteen z 11. století, katedrálu svatého Bavona či okázalé středověké měšťanské domy na proslulém nábřeží Graslei.

Brusel

Historické centrum belgické metropole tvoří jedno z nejkrásnějších náměstí na světě Grote Markt s překrásnou gotickou radnicí. Uchvátí vás i jeden z největších evropských kostelů, moderní bazilika Sacré Coeur, okázalá katedrála svatého Michaela nebo art deco & secesní klenot Palác Stoclet. Symbolem města je světoznámá socha čurajícího chlapečka Manneken Pis.

Zábavní parky

Zůstaneme-li ještě chvíli v Bruselu, nemůžeme minout Atomium, obří skulpturu krystalické mřížky železa odkazující na mezinárodní výstavu Expo 58. Zavítat byste rozhodně měli do parku Mini Europe s miniaturami nejznámějších evropských staveb a do akvaparku Oceade s obrovskými tobogány. Pozornost si zaslouží i nádherný Bruselský park s obřími fontánami, rozsáhlé skleníky Serres royales de Laeken v Královských zahradách či manýristický Parc du Cinquantenaire z roku 1880, lemovaný množstvím muzeí a uměleckých soch.

K turisticky nejpopulárnějším parkům celé Belgie patří:

 • Plopsaland u městečka De Panne na pobřeží Severního moře,
 • zoologická zahrada Planckendael u Mechelenu,
 • Bobbejaanland u Lichtaartu s fantastickými horskými dráhami,
 • delfinárium Boudewijn v Bruggách,
 • přírodní adrenalinový park LPM u Durbuy,
 • atrakcemi prošpikovaný Walibi Belgium & Adrenalin Parc poblíž Wavre,
 • zoopark Pairi Daiza u Brugelette umožňující dobrodružnou cestu kolem světa,
 • nádherná zoo Bellewaerde u Ieper.

Mořské pobřeží v Belgii

Břehy Severního moře u Belgie se podobají například francouzské Normandii. Uprostřed léta si také zde užijete vodních radovánek, opalování a koupání na pečlivě udržovaných plážích. Za nejkrásnější je právem považovaná pláž De Panne u malebného městečka stejného jména. O prázdninách se vždy promění v rušné letovisko s pravidelnými hudebními koncerty, festivaly a jinými akcemi.

Další skvělé vyžití u moře vás čeká například na plážích okouzlujícího přístavu Ostende, odkud se pravidelnými trajektovými linkami dostanete do Velké Británie.

Zábava v Belgii

Každoročně se v Belgii, zemi kultury, koná celá řada světoznámých hudebních festivalů. Stačí jmenovat obrovský rockový festival Rock Werchter, červencový techno festival Tomorrowland ve městě Boom či jazzové prázdninové setkání Jazz Gent. K dalším tematickým koncertům se řadí bruselské oudoorové Couleur Café, Reggae festival v Geelu či popový Pukkelpop, pořádaný v srpnu ve městě Hasselt.

Pivo-patri-k-typickym-belgickym-suvenyrum.jpg

Nakupování v Belgii

Zejména ve velkých belgických městech pohodlně nakoupíte v těch nejmodernějších obchodních centrech (např. „čokoládová“ pasáž Les Galeries Royales Saint-Hubert v Bruselu, nákupní středisko Les Galeries Saint-Lambert v Lutychu či Shopping Stadsfeestzaal v Antverpách). Na pobřeží si můžete vychutnat atmosféru pitoreskních lokálních trhů, odkud si odvezete rozličné originální suvenýry.

Belgické suvenýry

K turisticky nejoblíbenějším patří zejména proslulé belgické pralinky, světoznámé ručně vyráběné krajky, reprodukce středověkých belgických mistrů štětce a belgické pivo. Speciální kategorii tvoří komiksy, Belgie je totiž jeho evropským centrem – kdo by neznal Tintina?

Státní svátky v Belgii

 • 1. leden – Nový rok
 • Březen/duben – Velikonoce (neděle)
 • Březen/duben – Pondělí velikonoční
 • 1. květen – Svátek práce
 • Květen – Nanebevstoupení Krista (6. čtvrtek po Velikonocích)
 • Květen/červen – Svatodušní svátky (7. neděle a pondělí po Velikonocích)
 • 21. červenec – Státní svátek (1831 první král Leopold I. nastoupil na trůn)
 • 15. srpen – Nanebevzetí Panny Marie
 • 1. listopad – Svátek všech svatých
 • 2. listopad – Památka zesnulých (pouze pro úřady)
 • 11. listopad – Den příměří, ukončení 1. světové války
 • 15. listopad – Svátek královské dynastie (jen státní úřady)
 • 25. prosinec – Vánoce
 • 26. prosinec – Vánoce