×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
Zavřít

Zvolte cílové destinace

Bohužel jsme nic nenašli
Zavřít

Doprava

Typ dopravy

Vyberte si typ dopravy a odletové letiště

Odletová letiště:

Zavřít

Termín a délka

Vybrané termíny

Zavřít

Zadejte obsazenost

Smazat pokoj

Počet cestujících 1. pokoj

Věk dětí

1. dítě
2. dítě
3. dítě
4. dítě
5. dítě

přidat další pokoj

  1. Bulharsko
  2. Burgas a okolí
  3. Místa
  4. Nessebar

Nessebar

Lokalita: Bulharsko Burgas a okolí Nessebar
Typ: Památka UNESCO

Nessebar, zrcadlo bulharské historie

Historická perla burgaského pobřeží se jmenuje Nessebar (15 tisíc obyvatel). Nachází se severovýchodně od Burgasu, kousek od vyhlášeného letoviska Slunečné pobřeží. Vyniká ohromným množstvím unikátních pamětihodností. Jeho staré město, rozložené na malém ostrůvku, bylo zařazeno mezi světové kulturní dědictví UNESCO.

Již původní, starodávná Mesembria bývala v dobách řeckých a římských prosperujícím přístavem, ale největšího rozmachu se dočkala až počátkem byzantské éry. Během turecké nadvlády tu i nadále zůstalo řecké biskupství a město bylo důležitým centrem řecké kultury. Proto se tu také zachovalo tolik středověkých kostelů.

Byzantské dědictví Nessebaru

Až se budete blížit k poloostrovu, budete míjet starý dřevěný mlýn. Podobných bývalo kdysi v každém pobřežním městě tucet. Před vámi budou vystupovat masivní hradby, které ve starověku město chránily.

Jako základ pro zdivo a cihlové stěny z dob Římanů a Byzantinců posloužily bloky původního řeckého opevnění ze 4. stol. př. n. l. Hned za branou se nachází archeologické muzeum. Uvnitř najdete zajímavou sbírku děkovných plaket, náhrobků, mincí a jiných důkazů o nessebarské minulosti. Mezi další exponáty patří keramika dovezená z Řecka, zlaté šperky a ikony.

Nessebar, to jsou kostely a ještě jednou kostely

Nessebarské kostely jsou výsledkem tří vln výstavby – období byzantské vlády a prvního a druhého bulharského království. Za návštěvu rozhodně stojí kostel Krista Pantokratora, kostel sv. Jana Křtitele, kostel Spasitele, kostel Archanděla Michaela a Gabriela, kostel Světa Paraskeva a kostel Světa Bogorodica.

Rozpadlý Starý metropolitní kostel byl postaven v 5. století a právě tady sloužili mši biskupové v dobách největšího rozkvětu městského státu. V 15. století jej zcela nahradil Nový metropolitní kostel (známý též jako Sveti Stefan), založený v 10. století. Většina fresek, které jsou tam dnes k vidění, pochází z 16. století.

Podobná místa

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím
Zavřít

Upřesnit hledání

Stravování

Pláž

Vzdálenost od pláže:

Typ dovolené:

Smazat

Minimální kategorie hotelu

Cena zájezdu za všechny osoby

min. 0 kč
max. 900 000 kč
min. 0 kč max. 900 000 kč
 

Vzdálenost aquaparku:

Vybavení hotelu

Sport/zábava

Typ pokoje

Vybavení pokoje