Rilský klášter

Lokalita: Bulharsko Burgas a okolí Rilský klášter
Typ: Klášter

Náš názor

Rilský klášter, symbol bulharského obrození

Jednou z nejznámějších bulharských církevních staveb je Rilský klášter, součást světového kulturního dědictví UNESCO. Je věhlasný pro svou architekturu i horskou polohu. Název nese po poustevníkovi svatém Ivanu Rilském, který v desátém století hledal v jeskyních pohoří Rila samotu.

Rilský klášter najdete v jednom z mnoha hlubokých údolí Rily, v nadmořské výšce zhruba 1 200 metrů. Kolem něj vedoucí silnička z Blagoevgradu končí o něco dále v horách a nad ním se zvedají už jenom velikáni jako Malovica (2 738 m), Rilec (2 712 m) či Lopuški (2 707 m). Nejvyšší bulharská hora Musala je od něj vzdušnou čarou vzdálena asi 20 kilometrů východně.

Národní sbírka pro Rilský klášter

Samotný klášter byl založen v roce 1335, avšak během 18. století byl notně drancován. Před započetím oprav navíc celá stavba v roce 1833 vyhořela. Rekonstrukce kláštera s veřejnou sbírkou byla v rámci bulharského národního obrození prezentována jako náboženská a vlastenecká povinnost.

Mistři uměleckých oborů jako Aleksij Rilec a Pavel Milenkov nabídli své služby zdarma a práce postupně pokračovaly během celého 19. století. Východní křídlo postavené až v roce 1961 slouží k vystavování klášterních klenotů.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím