Doprava a přeprava v Černé Hoře

Silnicni-sit-musi-v-Cerne-Hore-casto-vyuzivat-odvaznych-mostu.jpg

Vydáte-li se do Černé Hory autem, vězte, že vás čeká hodně dlouhá cesta, která může dosáhnout až 1 500 kilometrů. Buďte opatrní a obezřetní. V zemi nejsou žádné dálnice a kvalita silnic není často příliš vysoká.

S sebou rozhodně musíte mít svůj platný řidičský průkaz a osvědčení o technickém průkazu vozidla. Povinný je i doklad o zaplacení pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, tedy zelená karta. Černohorské pohraniční orgány uznávají zelenou kartu vydanou pojišťovnou České republiky.

Jízda se zapůjčeným vozidlem po Černé Hoře

Pokud cestujete po Černé Hoře zapůjčeným vozidlem, je nutný notářsky ověřený souhlas majitele s poskytnutím auta k dispozici. Hodit se taktéž určitě bude mezinárodní řidičský průkaz, který oceníte zvláště v případě vypůjčení vozidla přímo na území Černé Hory a při jednání s policií. Jinak totiž není povinný.

Nejvyšší povolené rychlosti pro osobní vozidla a motocykly

  • V obci - 60 km/h
  • Mimo obec - 80 km/h

Alkohol za volant nepatří ani v Černé Hoře

Povolený obsah alkoholu v krvi činí 0,3 promile. U motocyklistů není tolerováno žádné množství. Postihy jsou velmi přísné, od pokuty až po vězení a odebrání řidičského průkazu.

Bezpečnost především

V Černé Hoře je povinné používat:

  • Všechny bezpečnostní pásy, kterými je vozidlo vybaveno
  • Dětské bezpečnostní autosedačky pro přepravu dítěte mladšího 5 let

Není-li dítě do 5 let usazeno v sedačce, může být uložena pokuta od 40 do 100 €. Dítě mladší 12 let na předním sedadle je pokutováno 60 až 150 €. Výjimku tvoří děti do 3 let, musí však být umístěny v bezpečnostní sedačce v poloze proti směru jízdy a zároveň musí být vypnut airbag, je-li jím vozidlo vybaveno.

Řidič je povinen obléknout si výstražnou bezpečnostní vestu, pokud vystoupí z auta na silnici. Kdo ji nemá ve výbavě vozidla, zaplatí pokutu 30 až 80 €.

Policie a pokuty

Kontroly policejních orgánů jsou poměrně časté. Doporučuje se vždy respektovat výzvu policie k zastavení a během kontroly dokladů se vyvarovat verbálních konfliktů. Policejní orgány na ně bohužel často reagují neadekvátním způsobem.

Dopravní policie má právo ukládat pokuty na místě. U závažných přestupků může dokonce dojít k uvěznění a odebrání řidičského průkazu na 1 až 6 měsíců.

Výše pokut za dopravní přestupky:

  • Nepoužití bezpečnostních pásů - 40 až 100 €
  • Jízda pod vlivem alkoholu či jiných omamných prostředků (od 0,3 do 0,5 promile) - 70 až 200 €
  • Předjíždění na plné čáře - až 300 €
  • Předjíždění kolony - až 450 €
  • Překročení povolené rychlosti - 100 až 450 €

Dopravní nehody

Stanete-li se součástí nehody, okamžitě a vždy volejte policii a žádejte o sepsání protokolu o dopravní nehodě. Kopie protokolu vám bude dokladem pro hraniční kontrolu při výjezdu z Černé Hory, jinak může v případě havarovaného vozu dojít ke komplikacím.

Vaší povinností je rovněž mít u sebe ve vozidle formulář "Záznam o dopravní nehodě" (Izvještaj o saobraćajnoj nesreći), volně dostupný v jakékoli pojišťovně. V opačném případě hrozí pokuta 40 až 200 €.

Po černohorských silnicích s autopůjčovnou

Vypůjčit si auto není v Černé Hoře velký problém, na místní autopůjčovny i velké mezinárodní řetězce narazíte ve větších městech, letištích a formou zastoupení i na recepcích hotelů.

Letadlem, železnicí, lodí

V Černé Hoře jsou dvě větší letiště s mezinárodním provozem. Jedno se nachází v Tivate a druhé, Golubovac, bylo postaveno u hlavního města Podgorica. Mnoho turistů využívá i chorvatské letiště Dubrovník-Čilipi kousek od černohorských hranic.

Železniční doprava je odkázána na pozůstatek jugoslávské sítě, zahrnující na území Černé Hory necelých 300 kilometrů tratí. Hlavní koridor vede mezi městy Bar, Podgorica a Nikšić.

Nejdůležitějším přístavem je Bar, odkud vyplouvají trajekty do Itálie. Během letní sezóny se organizují i výletní plavby podél pobřeží nebo po Skadarském jezeře.