Kornati

Lokalita: Chorvatsko Dalmácie Kornati
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Kornati, národní park specifické krásy

Kornatský archipelag je nejpočetnějším souostrovím v celém Středozemním moři a plavba mezi jeho ostrůvky s dokonale zachovalou krajinou patří ke skutečným zážitkům. Zvláště, když ji spojíte s koupáním či potápěním v křišťálově čistém Jadranu.

Dalmatské souostroví Kornati v Šibenicko-kninské župě se skládá ze 147 ostrovů, ostrůvků a útesů na ploše zhruba 300 kilometrů čtverečních (největší z nich je Kornat – skoro 33 km2). Celý systém se táhne Jadranem v úrovni chorvatské pevniny mezi letovisky Biograd na MoruVodice. Jeho nejbližšími sousedy jsou ostrovy Dugi Otok na severozápadě a Žirje na jihovýchodě.

Robinsonem na Kornati

Národní park Kornati (vyhlášen roku 1980) zahrnuje 89 ostrovů na ploše 218 km^2. Jeho správním střediskem je obec Murter na ostrově stejného jména. Sleduje mj. dodržování přísných pravidel pobytu na Kornatských ostrovech, zahrnujících zákaz rozdělávání ohně, rekreačního rybolovu či směru mušlí.

Jednotlivé ostrovy se vyznačují různým půdorysem, některé jsou ploché, jiné mají prudké, skalnaté břehy padající prudce do moře, další z něj vystupují ve formě oblých homolí. Pro všechny je však shodný nedostatek pitné vody a vápencový povrch, umožňující růst pouze řídké trávy.

Z rybářského osídlení v minulých staletích zde zůstalo jen několik stavení a přístřešků (využívaných např. pro stále populárnější robinsonské pobyty). Tradiční obce (až na několik malých přístavišť) tady ale budete hledat marně.

  • Neváhejte tedy a navštivte Kornati v Dalmácii.

Podobná místa