Mljet

Lokalita: Chorvatsko Dalmácie Mljet
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Mljet, ostrov pokladů

Ostrov Mljet se nachází možná poněkud stranou běžných turistických tras, ale i to je jeden z důvodů, proč se na něj určitě podívat. Zaprvé vás na něm nebudou stíhat davy návštěvníků a vy si užijete zdejší klid a romantiku. A také oceníte jedinečnou přírodu, která se tu dochovala právě díky odlehlosti lokality.

Mljet má rozlohu asi 100 km2 a zhruba tisíc stálých obyvatel. Od 10 kilometrů vzdálené dalmatské pevniny (přesněji: od poloostrova Pelješac) ho odděluje průliv Mljetski kanal. Dopravní spojení s ní zajišťují lodě mezi přístavy Sobra a Prapratno. Dostat se lze i na další ostrovy v okolí jako Korčula a Šipan.

Osvěžte se v báječných lagunách

Největším lákadlem Mljetu je stejnojmenný národní park v jeho západní části. Jeho pýchou je dvojice za sebou ležících lagun (Veliko a Malo jezero), spojených s Jadranem jenom několik metrů širokými průlivy. Voda skrz ně proudí podle aktuálního přílivu či odlivu, proto je v jezerech teplejší a méně slaná než v moři. Situace ke koupání jako stvořená.

Krásný je však i zbytek ostrova. Hustá, prakticky nekončící vegetace z něj dělá asi nejzelenější chorvatský ostrov. Faunu zastupují hlavně vzácný tuleň středomořský a dravé promyky, hubící zdejší jedovaté hady. K architektonickým památkám patří klášter benediktinů na ostrůvku Sveta Marija, v obci Polače se zachovaly zbytky starořímských vil.

Podobná místa