Neretva

Lokalita: Chorvatsko Dalmácie Neretva
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Neretva a její delta do Jadranu

Ústí řeky Neretvy do Jaderského moře je populární zejména kvůli ideálním podmínkám pro adrenalinovou aktivitu zvanou kitesurfing (prkno poháněné tažným drakem). Oblast je unikátní i z hlediska přírodního bohatství a pořádají se sem „safari“ výpravy za pozorováním ptactva.

Řeka Neretva (celková délka 225 km, rozloha povodí 5 600 km2) pramení pod masivem Čemerno kousek od hranic mezi Černou Horou a Bosnou a Hercegovinou. Poté protéká velkým obloukem bosenskými horami až do Mostaru, odkud již drží v podstatě neměnný jižní směr. Do Jadranu se vlévá formou úrodné delty mezi městem Ploče a vískou Blace v Dalmácii.

Ptáci, bažiny a římské vykopávky

Delta řeky vytváří díky okolním horám jakýsi bazén, napájený Neretvou a jejími přítoky Trebižat a Bregava už od bosenského města Čapljina. Chorvatskou hranici Neretva překonává u Metkoviče, kde jí k moři zbývá posledních 22 kilometrů.

Delta Neretvy (oproti deltám světových veletoků jako Nil či Amazonka v podstatě miniaturní) je dobře dostupná například z letovisek Zaostrog, Gradac nebo Živogošče a z poloostrova Pelješac. Plavba loďkou ve spleti kanálů a jezírek patří k úžasným zážitkům, stejně jako prohlídka zbytků starověkého města Narona u vísky Vid.

  • Neváhejte tedy a navštivte deltu Neretvy v Dalmácii.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím