Split

Lokalita: Chorvatsko Dalmácie Split
Typ: Město

Náš názor

Neopakovatelný Split prostě musíte navštívit

Nádherné, byť placené městské pláže, horké, slunečné počasí a krásná příroda v okolí vytvářejí nezaměnitelný kolorit dalmatské metropole Split. Hlavním důvodem, proč se do druhého největšího chorvatského města vypravit, jsou však jeho jedinečné památky. Díky nim se dostalo i na seznam světového dědictví UNESCO.

Split (kolem 200 tisíc obyvatel) okupuje poloostrov Marjan a jeho přiléhající oblasti na dohled od ostrovů Brač a Šolta. Hradbu proti pevninskému počasí představují divoká pohoří Kozjak a Mosor. Další úžasná města Trogir (západně) a Omiš (východně) jsou odsud dosažitelná během několika desítek minut jízdy autem.

Projděte se Diokleciánovým palácem

Založení Splitu mají na svědomí Římané ve 3. století. S tehdejším císařem se pojí i nejvýznamnější pamětihodnost města, dobře dochovaný Diokleciánův palác. Jeho součástí je také rozsáhlé sklepení s kryptou, Jupiterův chrám, palácové opevnění, knihovna či zvonice.

K dalším splitským tahákům patří románský kostel svaté Trojice, palác Karepićů na Národním náměstí a kostel svatého Františka s klášterem. Náměstí Bratří Radićů dominuje opevněná Hrvojová věž a západní konec Marjanu pokrývá svěží lesopark. Vyberete si jistě i z nabídky muzeí, zahrnující dějepisné Muzej grada Splita či archeologické a etnografické muzeum.

Blízký Solin je zásluhou amfiteátru a funkčního akvaduktu nejdůležitějším starověkým nalezištěm v Chorvatsku.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím