Ston

Lokalita: Chorvatsko Dalmácie Ston
Typ: Město

Náš názor

Ston, to jsou hradby, kam se podíváte

Českému turistovi není dalmatský Ston příliš známý, přestože se v něm dochovalo jedno z největších hradebních opevnění na světě po Velké čínské zdi. Připočteme-li k tomu rozsáhlé saliny a nádhernou krajinu v okolí, není pochyb, že tuto lokalitu musíte navštívit.

Ston (přibližně 2 500 obyvatel) se ukrývá na východním okraji druhého největšího chorvatského poloostrova Pelješac. Jaderské moře zde svými dlouhými a úzkými zálivy (jako např. Malostonský) vytváří podivuhodný ráz krajiny, kombinující pásy vody a souše. Jenom kousek od něj leží obec Prapratno, z níž vyplouvají trajekty na ostrov Mljet. Město se nachází na hlavní silnici, která ho na úzké šíji s horou Strinčera (347 m n. m.) spojuje se zbytkem Dubrovnicko-neretvanské župy na balkánské pevnině. Do Dubrovníku je to po ní 55 kilometrů.

Ústřice, sůl a hodně vody

Pevnostní město Ston vzniklo v průběhu 14. a 15. století. Mohutné hradby se 40 věžemi a 7 pevnůstkami měří necelých 6 kilometrů. Propojují trojici impozantních pevnosti Koruna, Podzvizd a Veliki kaštio. Mimořádným urbanistickým řešením disponuje i samotné město. Stavitelé ho vybudovali jako 15 bloků po 10 domech, které oddělovaly hlavní ulice široké 6 metrů a na ně kolmé vedlejší ulice široké 2 metry.

Desítky hektarů zabírají v sousedství Stonu saliny k získávání soli z mořské vody. Ústřičné farmy jsou zase důkazem čistoty Jadranu v této oblasti.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím