Vranské jezero

Lokalita: Chorvatsko Dalmácie Vranské jezero
Typ: Přírodní zajímavost

Náš názor

Vranské jezero, ptačí a rybí ráj

Velice pěkné Vranské jezero nedaleko dalmatských rekreačních středisek Biograd na MoruZadar, Vodice a Šibenik je největší v celém Chorvatsku. Pyšní se bohatým podvodním životem a ornitologickou rezervací (od r. 1983) s hnízdišti mnoha významných ptačích druhů.

Vranské jezero (celková plocha přes 30 km2) se rozlévá na rozhraní Zadarské a Šibenicko-kninské župy. Má protáhlý tvar o délce asi 14 kilometrů a šířce maximálně 3,5 kilometrů, rovnoběžný s pobřežím Jadranu, které se od něj táhne doslova, co by kamenem dohodil. U letoviska Pakoštane je to sotva tisíc metrů pevniny, u jihovýchodního okraje ho s mořem dokonce spojuje úzký průplav Prosika asi 800 metrů dlouhý (díky tomu je voda v jezeru lehce slané).

Na procházce k Vranskému jezeru

Do Vranského jezera, nazvaného dle hradu Vrana na severu, přitéká voda především z potoků na západě a odtéká průsaky pod povrchem do Pirovackého zálivu. Žijí v něm sladkovodní i mořské ryby a hojně se využívá ke sportovnímu rybolovu.

K Vranskému jezeru, zvláště k jeho severním a severozápadním břehům, přiléhá rozsáhlá zóna bažin a močálů, vyhlášená velkým množstvím hnízdících ptáků. K jejich poznání lze využít loď s průvodcem. Okolí jezera je od roku 1999 chráněno jako přírodní park (Park prirode Vransko jezero).

  • Neváhejte tedy a navštivte Vranské jezero v Dalmácii.

Podobná místa