Důležité informace o Dominikánské republice

Státní zřízení

DominikanskaRep-Dovolenou-v-Dominikanske-republice-prozijte-v-klidu-a-v-pohode.jpg

Dominikánská republika je republikou prezidentskou. Každé čtyři roky se volí prezident, viceprezident a zákonodárci univerzálním volebním hlasováním (pouze dospělí).

Administrativně-správní členění země

Dominikánská republika se člení na 31 provincií a jeden Distrito Nacional - hlavní město Santo Domingo (2,9 miliónů obyvatel).

Úřední jazyk

Úředním jazykem v Dominikánské republice je španělština, dále se používají angličtina a francouzština.

Časový posun

V Dominikánské republice je o pět hodin méně než v České republice. Jelikož se na ostrově nezavádí letní čas, je v létě časový posun mínus šest hodin.

Měna a peníze

Měna

V Dominikánské republice je oficiální měnou dominikánské peso (RD$, kód měny DOP). Pro aktuální kurz (1 Kč = cca 2,3 RD$) doporučujeme navštívit oficiální stránky ČNB. Měnu lze vyměnit na letišti po příletu, v hotelech, bankách a směnárnách. Turisté mohou platit i americkým dolarem.

Kreditní karty

Na mnoha místech můžete platit také kreditními kartami VISA, EC/MC či AMEX, které akceptuje většina hotelů, restaurací i obchodů. Je ale třeba počítat s tím, že pro platby bývají nastaveny minimální limity.

Směnárny, banky

Peníze je nutné měnit pouze v komerčních bankách, certifikovaných směnárnách v hotelech a směnárnách. Banky mají otevřeno obvykle od 8.30 do 15.00 hodin, na letišti déle. Nejlépe se směňují americké dolary, a to jak v hotovosti, tak v šecích. Podmínkou je vždy předložení cestovního pasu. Ostatní měny lze pak směnit pouze na některých místech. Oproti směně v hotelu bývají kurzy v bankách výhodnější. V turistických centrech a v Santo Domingu jsou k dispozici bankomaty.

Komunikace

Pošta

V Dominikánské republice klasické poštovní služby nefungují. Pohledy nechte v hotelu na recepci, kde se nachází schránka, kterou vybírá soukromá služba 1-2x týdně. Cena známky do Evropy je 2 dolary (USD). Doručení trvá okolo dvou týdnů.

Telefonování

Telefonovat můžete z hotelového pokoje, účet dostanete poslední den při odjezdu. Cena hovoru do Evropy je okolo 3 dolarů. Pro mezinárodní hovory z pevné linky i z mobilního telefonu (včetně SMS zpráv) je nutné zadat nejprve 011, poté předvolbu země (pro Českou republiku +420), kód města a pak samotné číslo. O sazbách volání z Dominikánské republiky v případě mobilních telefonů a aktuálních podmínkách se informujte u svého operátora. Mezinárodní směrové číslo pro Dominikánskou republiku je +1.

Z důvodu slabšího signálu na některých místech v Dominikánské republice se může stát, že se na telefonní číslo delegáta není možné dovolat. Neznamená to, že delegát má telefon vypnutý. Zkuste zavolat za pár minut.

Internet

Přístup na internet je v současné době naprosto běžný ve většině hotelů, v turistické oblasti se nacházejí i malé internetové kavárny. Ceny připojení k internetu se pohybují okolo 4 dolarů (USD) za 15 minut, hodina vyjde na 8-10 dolarů. Většina hotelů má wifi připojení na recepci hotelu zdarma, na pokojích za příplatek.

Kontakty na úřady

Honorární konzulát České republiky v Dominikánské republice

  • Ave. Bolívar No. 830, La Esperilla, Apto pastal 3673 Santo Domingo
  • Telefon +1809 685 6900, +1809 682 7605, +1809 221 5602
  • Fax +1809/2215607
  • E-mail santodomingo@honorary.mzv.cz
  • Web www.mzv.cz/havana (působnost pro Dominikánskou republiku)
  • Provozní hodiny úřadu pondělí - pátek 08.00 - 12.00, 14.00 - 17.00

Zdravotní péče

Lékařské ošetření

V každém hotelovém resortu je lékařská služba 24 hodin. Ošetření se platí v hotovosti na místě. Jedna návštěva u lékaře se pohybuje mezi 100 – 150 dolary (USD). Pečlivě si uschovejte veškerá potvrzení od lékaře. Pokud máte pojištění u ERV Evropské pojišťovny, na základě podmínek sjednaných ve smlouvě vám budou po návratu náklady spojené s ošetřením vráceny. Pokud máte uzavřené cestovní pojištění u jiné cestovní pojišťovny, postupujte dle jejích pokynů. Určitě si s sebou vezměte osobní léky, pokud je užíváte.

Celní předpisy

Při návratu není povoleno odvážet v hotovosti více než 10 000 dolarů nebo jakoukoliv jinou měnu ve stejné hodnotě. Z důvodu měnové politiky doporučujeme všechny pesos utratit, jelikož vývoz i dovoz dominikánské měny je zakázán.

Co se týče vývozu alkoholu a tabáku, na osobu je povoleno: 2 litru alkoholu s obsahem alkoholu do 22 %, 1 litr s obsahem alkoholu nad 22 %, 200 kusů cigaret a 50 kusů doutníků.

Dále mějte na paměti, že je zakázán vývoz surového zlata a minerálů, a to i larimaru a jantaru, korálů a jiných předmětů vylovených z moře.

(Aktualizované podrobnosti naleznete na webových stránkách MZV o Dominikánské republice.)