Praktické informace Dominikánská republika

Spropitné

DominikanskaRep-Dodrzujte-zasady-zdraveho-opalovani-i-na-dominikanskych-plazich.jpg

Spropitné je pro zaměstnance v cestovním ruchu jedním z hlavních zdrojů příjmů. Je běžné nechávat spropitné nosičům zavazadel, řidičům autobusů, místním průvodcům, recepčním, číšníkům i pokojským. Spropitné je naprosto běžné i pro personál v hotelech s programem all inclusive. Jedná se zpravidla pro nás o symbolické částky.

Elektrický proud

V Dominikánské republice se používají zásuvky amerického typu. Napětí se pohybuje v rozmezí 110 - 120V/ 60 Hz. Některé luxusnější hotely mají již uzpůsobené zásuvky i napětí evropské elektronice, obecně však doporučujeme obstarat si adaptér (některé hotely ho zapůjčují).

Voda

Voda z vodovodu, ani točená voda v lahvích a džbánech není pitná. Pijte proto pouze vodu balenou. Dávejte si také pozor na led v nápojích. Obzvlášť to platí mimo hotelový areál. Dojde-li ke zdravotním obtížím, požádejte obsluhu hotelu o "la bomba", nápoj z jedlé sody, bylinkového likéru, limety a dalších přísad, které by vám měly pomoci zklidnit podrážděný žaludek.

Opalování

Samozřejmostí jsou v místních podmínkách opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, obzvlášť kůže dětí je na ostré dominikánské slunce velmi citlivá. Vyhněte se přímému slunci mezi 10. až 15. hodinou (alespoň v prvních dnech) a pijte dostatek tekutin. Aby vám opálení déle vydrželo a neloupali jste se, je vhodné kůži dostatečně hydratovat. A neužít si dovolenou kvůli popáleninám, které mohou být u citlivých jedinců i otázkou několikadenního hojení, by byla zbytečná škoda.

Co se týče opalování bez vrchního dílu plavek, některé hotely s privátními plážemi to mohou tolerovat, ovšem určitě na to nespoléhejte a zkuste se všemi částmi plavek po dobu dovolené vydržet. Na veřejných plážích je to pro místní při nejmenším drzé a urážlivé. Dominikánci jsou velmi pobožní lidé a nahotu na veřejnosti považují za nestydatost. 

Bezpečnostní situace a kriminalita

Dominikánská republika je bezpečná země, ale pro pohyb mimo hotelový areál doporučujeme vyhotovit si kopie pasu a originály uložit v trezoru hotelu. Ačkoliv případy napadení turistů jsou minimální, mějte na paměti, že Dominikánská republika je velmi chudá země a proto zde často dochází ke krádežím. Doporučujeme chodit minimálně ve dvojicích. Šperky a další cennosti při výletech a procházkách nejspíš potřebovat nebudete, proto je raději nechte na pokoji, nebo v trezoru. To samozřejmě platí i na plážích.

Co se týče zavazadel, dojde-li k jejich odcizení, poškození, nebo v případě, že se vám z kufru cokoliv ztratí, ihned ztrátu nahlaste. Kontaktujte delegáta, nebo recepci hotelu. Pokud dojde k poškození zavazadel na letišti, je třeba jakoukoliv událost řešit s leteckou společností na místě, nejpozději však do sedmi dnů. V opačném případě náhradu škody nedostanete.