Alexandrie

Lokalita: Egypt Egypt - Hurghada Alexandrie
Typ: Město

Náš názor

Alexandrie, jeden z divů světa

Nejevropštější, nejoriginálnější a nejstarobylejší město Egypta, to všechno je úchvatná Alexandrie. Důvodů pro její návštěvu je celá řada: od vzpomínek na antický maják (dodnes se skví na městské vlajce i znaku) přes rozsáhlou koloniální zástavbu až po moderní infrastrukturu, pláže a parky.

Alexandrie (přes 5 miliónů obyvatel) zabírá úzký pruh pobřeží u Středozemního moře na severu Egypta. I s předměstími dosahuje délky asi 50 kilometrů. Jihovýchodně od ní teče západní rameno delty Nilu, jihozápadně se táhne nekonečná Sahara. Metropole Káhira je vzdálená přes 200 kilometrů, letovisko Hurghada skoro 700 kilometrů.

Tam, kde kdysi stával alexandrijský maják

Alexandrii založil v roce 332 př. n. l. slavný vojevůdce a panovník Alexandr Veliký. Dlouhá staletí, až do ustavení Fustátu (Káhira) za arabských dobyvatelů, bývalo hlavním městem Egypta. Od 1. století se zde začalo šířit křesťanství, které drasticky potlačoval císař Dioklecián. Město proslulo slavnou alexandrijskou knihovnou, Alexandrijským národním muzeem, honosnou mešitou Abú El-Abbáse Mursího, prezidentským palácem v Maamouře či Muzeem královských klenotů.

Maják na ostrově Faru (v současnosti se jedná o poloostrov), jeden ze sedmi divů světa, byl postaven asi kolem roku 280 př. n. l. S výškou kolem 120 metrů (odhad, přesná podoba ani rozměry nejsou známy) byl nejvyšší stavbou celého starověku. V průběhu staletí ho ničila zemětřesení, vojenské útoky i nenechaví obyvatelé, až se definitivně zřítil roku 1326. Dnes se na jeho místě nacházejí citadela Qaitbay a mořské akvárium.

  • Neváhejte tedy a navštivte Alexandrii v dosahu Hurghady.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím