Pyramidy v Gíze

Lokalita: Egypt Egypt - Hurghada Pyramidy v Gíze
Typ: Historické místo

Náš názor

Pyramidy v Gíze, kamenný zázrak na okraji pouště

Jediným ze sedmi divů světa, který se dodnes zachoval, jsou pyramidy v Gíze, hrobky vládců Staré říše. Mezi nejúžasnější stavby se řadily už v dobách starověku, dnes jsou nedílnou součástí světového dědictví UNESCO.

Proslulé pyramidy v Egyptě na náhorní plošině Gíza se nacházejí na okraji metropole Káhiry, zhruba 500 kilometrů od Hurghady. Od řeky Nil, nepříliš daleko opouštějící takřka nekonečné údolí a větvící se do gigantické přímořské delty, je dělí asi 8 kilometrů. Dávno už neplatí, že pyramidy ční z písku všeobjímající pouště, právě naopak – ze tří stran je obklopuje městská zástavba a až k nim vede široký bulvár Al Haram.

Vydejte se za pyramidami, nebudete litovat

Egyptské pyramidy se zrodily v polovině 3. tisíciletí př. n. l. Jako stavební materiál se převážně užíval měkký vápenec z blízkých lomů a žula. Dělníci pravděpodobně transportovali až 2,5 tuny těžké kamenné bloky na sáních po cihlových rampách. Řecký dějepisec Hérodotos se domníval, že na budování k nebesům trčících jehlanů pracovalo kolem 100 tisíců otroků!

Největší ze všech je Chufuova (Cheopsova) pyramida postavená faraonem Chufuem okolo roku 2560 př. n. l. Do říše zemřelých ho měla dopravit tzv. Sluneční loď, uložená v muzeu na jižní straně gigantické stavby. Sluneční chrám na východním rohu celého komplexu střežila monumentální kamenná socha s tělem lva a s lidskou hlavou (Sfinga) již v době Chufeova panování.

  • Neváhejte tedy a navštivte pyramidy v Gíze v dosahu Hurghady.

Podobná místa

Kontaktujte nás

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím