×

Máme radost, že se Vám nabídka líbí. Ozveme se co nejdříve!
Zavřít

Zvolte cílové destinace

Bohužel jsme nic nenašli
Zavřít

Doprava

Typ dopravy

Vyberte si typ dopravy a odletové letiště

Odletová letiště:

Zavřít

Termín a délka

Vybrané termíny

Zavřít

Zadejte obsazenost

Smazat pokoj

Počet cestujících 1. pokoj

Věk dětí

1. dítě
2. dítě
3. dítě
4. dítě
5. dítě

přidat další pokoj

Historie Egypta

Egypt před naším letopočtem

Egypt-Pyramidy-jsou-nejvetsim-dedictvim-egyptske-historie.jpg

Egypt 3050 – 2715 př. n. l. – rané období

V tomto období žily na území Egypta lokální kmeny. Ty daly později vzniknout administrativnímu členění na kraje. Ve 4. tisíciletí př. n. l. se Egypt dělil na Horní Egypt na jihu a Dolní Egypt s centrem v deltě Nilu.

Egypt 2215 – 2192 př. n. l. – Stará říše

Období „stavitelů pyramid“ patří k nejoblíbenějším etapám v egyptské historii. První pyramidu nechal postavit král Džoser na západním břehu dnešní Sakkáry. Mohutná stavba vznikla z mastaby – obdélníkové královské hrobky. Hlavní slovo při výstavbě měl tehdy králův architekt Imhotep.

Egypt 1540 – 1075 př. n. l. – Nová říše

Období Nové říše trvalo skoro půl tisíciletí. Egypt vzkvétal ve všech směrech – vojensky, kulturně i hospodářsky. Říši tehdy vládli například Ahmose I., Amenhotep I., Thumose I. nebo královna Hatšepsut.

Egypt 332 – 30 př. n. l. – doba helénská

Roku 332 vstoupil do země Alexandr Makedonský. S převzetím země ale žádné problémy neměl, dostal ji takřka bez boje. Díky řadě opatření se zanedlouho stal mezi lidmi velmi oblíbeným – zavedl náhrady škod po Peršanech, znovuzavedl tradiční egyptskou vládu, založil také nové hlavní město Alexandrii. V Egyptě se ale dlouho neudržel. Po neúspěšném tažení na Persii se do země vrátil už jen ve zlatém sarkofágu.

Egypt našeho letopočtu

Egypt-Alabastrova-mesita-v-metropoli-Kahire.jpg

Egypt 30 př .n. l. – 640 n. l. – římská doba

Po Octaviánově vládě se stal Egypt římskou provincií. Jeho sláva a bohatství postupně mizely . V zemi se začalo šířit křesťanství, které bylo ale krutě trestáno. Vrcholem byl masakr v alexandrijské areně, kde byly popraveny tisíce křesťanů. Na jejich památku začíná koptský letopočet rokem 284, a ne narozením Krista.

641 – 1517 – islamizace

Arabský vojevůdce Amr-Ibn el-Ás dobyl Egypt v roce 641. Založil nové hlavní město Fustát a začal postupně zemi islamizovat. Během následujících staletí vytlačil islám křesťanství do role náboženské menšiny. V Egyptě se pak ve vládě postupně vystřídali Umajjovci, Abbásovci, Tulúnovci, Ichitidovci, Fátimovci, Ajjůbovci a od roku 1250 Mamlúkové – tělesná stráž vládců.

1517 – 1798 – osmanská provincie

Egypt úplně ztratil hospodářský a kulturní význam. Vládu převzal Sultán Selim I., správu nad zemí drželi stále Mamlúkové.

1805 – 1849 – základ moderního Egypta

Egypt-Moderni-Egypt.jpg

Modernizace Egypta začala počátkem 18. století. V roce 1805 se do Egypta přesunulo osmanské vojsko, aby odrazilo francouzskou invazi. A tehdy mladý albánský důstojník Muhammad Alí využil situace a podvodem přiměl sultána, aby ho jmenoval pašou Egypta. 1. května 1811 dal na hostině povraždit všechny Mamlúky a stal se tak vládcem s absolutní mocí. Následně provedl několik vojenských změn, začal s budováním flotily a modernizací obchodu a zemědělství.

V roce 1956 se prvním prezidentem nezávislého Egypta stal plukovník Gamál Abd an-Násir, kterého až v listopadu 1977 vystřídal Ankar as-Sádát. Ten zahájil mírová jednání s Izraelem, která skončila po dvou letech dohodou v Camp Davisu. Po smrti Sádáta (byl zavražděn) nastupuje roku 1981 prezident Husní Mubarak.

Rok 2011 znamenal počátek arabského jara -  vlna protestů, nepokojů, povstání a revolucí, která vyvrcholila v únoru 2011 odstoupením prezidenta Husního Mubaraka. Vládu v zemi převzala armáda. Volby v Egyptě pak vyhrálo Muslimské bratrstvo.

Chci získávat informace o zajímavých produktech a nabídkách a rád vám poskytnu zpětnou vazbu k vašim službám
Chci, abyste obsah a nabídky přizpůsobili mým zájmům a preferencím
Zavřít

Upřesnit hledání

Stravování

Pláž

Vzdálenost od pláže:

Typ dovolené:

Smazat

Minimální kategorie hotelu

Cena zájezdu za všechny osoby

min. 0 kč
max. 900 000 kč
min. 0 kč max. 900 000 kč
 

Vzdálenost aquaparku:

Vybavení hotelu

Sport/zábava

Typ pokoje

Vybavení pokoje